W 2005 r. pisałem już o uroczystym poświęceniu sztandaru Stowarzyszenia Młodzieży Polskiej „Turka” w Ryszewie wykorzystując relację z tej uroczystości jaka ukazała się na łamach czasopisma „Pałuczanin” (nr 75/1928, z 3 sierpnia 1928 r., s. 3.); por. http://www.ryszewo.pl/z-kart-historii/tropem-pewnego-artykulu.

Ryc 6 Ryszewko 2 XI 2013Od niespełna dwóch lat trwała „wielka wojna”, jak wówczas nazywano I wojnę światową. Wraz z jej wybuchem zaczęły obowiązywać liczne restrykcje, przede wszystkim nastąpiła reglamentacja wielu artykułów. Pierwsze rodziny w parafii Ryszewko opłakiwały już swoich bliskich poległych na froncie w szeregach armii pruskiej. Nikt nie spodziewał się jednak, że w Wielki Tydzień 1916 r. parafię może dotknąć kolejne nieszczęście.

Ryc.01Na jednej z aukcji internetowej nabyłem okazyjnie kartkę pocztową wysłaną 30 października 1935 r. przez Stanisława Znamirowskiego (dostępnych opracowaniach historycznych występuje forma zapisu „Znamierowski”), kierownika Publicznej Szkoły Powszechnej w Gościeszynie do Związku Nauczycielstwa Polskiego w Warszawie.

Ryc 1 kółko rolnicze RyszewkoDzięki uprzejmości Pana Jacka Superczyńskiego z Gąsawy stałem się posiadaczem skanu niezwykłej fotografii. Wcześniej wisiała w domu rodzinnym babci ze strony mamy nadawcy przesyłki, tj. Gabrieli Dębowskiej, z domu Witt, córki wieloletniego i zasłużonego organisty w Ryszewku, Andrzeja Witta (1863-1950).

ryc 04Tym razem chciałbym zwrócić uwagę na zmianę nazewnictwa w okresie okupacji hitlerowskiej. Ze względu na ograniczone możliwości przekazu skupię się stronniczo tylko na „moich Pałukach”, czyli na pograniczu obecnych gmin Rogowo i Gąsawa.

foto03Zagadnienie I wojny światowej na Pałukach wciąż jest mało znane. Oczywiście region nie był objęty strefą bezpośrednich działań wojennych, ale echa tamtej wojny dotknęły chyba każdą rodzinę.

 fot. 1 p1010232Porządkując niedawno domowe archiwum w ręce wpadł mi akt poświęcenia sztandaru Związku Hallerczyków – Placówka Strzelno z 26 maja 1927 r.

Fot. 1. WitrażRok 1930 i 1936 dla kościoła Ryszewku miał szczególne znaczenie. Przeprowadzono wówczas szereg zmian z zakresu architektury wnętrza, które dotrwały do końca XX wieku.

pałuczanin nr 75 1928Na łamach „Pałuczanina” wydawanego przed wojną w Żninie znalazłem poniższy artykuł pisany przez jednego z uczestników uroczystości poświęcenia sztandaru Stowarzyszenia Młodzieży Polskiej (SMP) „Turka” w Ryszewie.

Róża Góra skan z księgi parafialnej w GąsawiePoniżej przedstawiam wykaz wybranych faktów metrykalnych z parafii Gąsawa dotyczących osady Róża Góra, czyli spis niektórych zgonów i urodzeń jej mieszkańców z lat 1808-1860.

O Buslerach, Krygierach i Borku!....

Od kilku lat moją pasją jest genealogia rodzinna. To chyba wewnętrzna potrzeba każdego człowieka, który jest już w „pewnym wieku", a który nie ma zbyt wiele wiadomości o poprzednich pokoleniach swojej rodziny.

Kontakt

Ryszard Wojciech Pawlicki

e-mail:

ryszard.w.pawlicki@neostrada.pl

galindia@poczta.fm

 

Wizyt:

Dziś 19

Wczoraj 343

Tydzień 1083

Miesiąc 4779

Ogółem 238533

Kubik-Rubik Joomla! Extensions