Ryc.01Na jednej z aukcji internetowej nabyłem okazyjnie kartkę pocztową wysłaną 30 października 1935 r. przez Stanisława Znamirowskiego (dostępnych opracowaniach historycznych występuje forma zapisu „Znamierowski”), kierownika Publicznej Szkoły Powszechnej w Gościeszynie do Związku Nauczycielstwa Polskiego w Warszawie.

Przedmiotem korespondencji było zamówienie dodatkowej prasy  metodycznej, czyli „Pracy w klasach połączonych” i „Wychowania fizycznego w szkole”. W tym czasie gościeszyńska placówka oświatowa była szkołą II stopnia z klasami I-VI. 

Kierownik S. Znamirowski zanim trafił do Gościeszyna uczył w Prądocinie (wcześniej Brühlsdorf, w ówczesnym powiecie inowrocławskim), który na mocy traktatu wersalskiego w styczniu 1920 r. znalazł się w granicach odrodzonego państwa polskiego.

Za sprawą działalności S. Znamirowskiego tamtejsza szkoła powszechna w okresie międzywojennym słynęła z działalności patriotycznej. W gościeszyńskiej szkole zatrudniona została też jego żona, Maria Znamirowska.

 

 

Z korespondencji zamieszczonej na kartce pocztowej można się domyśleć, że S. Znamirowski nominację na kierownika gościeszyńskiej szkoły otrzymał z dniem 1 września 1935 r. i nie wykluczone, że wpływ na powyższy awans miało jego patriotyczne zaangażowanie w poprzednim miejscu pracy.

Według Czesława Chmielewskiego, w latach 1950-1982 kierownika/dyrektora szkoły w Gościeszynie, spisującego dzieje wsi, Maria i Stanisław Znamirowscy powrócili w lutym 1945 r. z wojennej tułaczki. W kwietniu tegoż roku S. Znamirowski wyjechał do Elbląga.

Obowiązki kierownika szkoły przejęła jego żona, a na posadę drugiego nauczyciela zatrudniona została Stanisława Cabanówna, która w Gościeszynie pracowała też przed wojną. W marcu 1947 r. Maria Znamirowska przeniosła się do męża w Elblągu, a kierownictwo gościeszyńskiej szkoły od 10 kwietnia 1947 r. powierzono S. Cabanównej.

Czy uda się uzupełnić lub dopisać ciąg dalszy losów tego nauczycielskiego małżeństwa pokaże czas.

Ryszard Wojciech Pawlicki

Kontakt

Ryszard Wojciech Pawlicki

e-mail:

ryszard.w.pawlicki@neostrada.pl

galindia@poczta.fm

 

Wizyt:

Dziś 13

Wczoraj 241

Tydzień 994

Miesiąc 4000

Ogółem 244602

Kubik-Rubik Joomla! Extensions