foto 07 klasa VIIIPomysł na zjazd klasowy od kilku lat kiełkował w głowach wielu osób z naszej klasy, jednak brakowało kogoś na tyle odważnego, który podjęłaby się organizacji tego przedsięwzięcia. Z założenia wiadomo było, że musi to być ktoś kto pozostał na Pałukach. W końcu koleżanki Alina i Ela stwierdziły, że 40. rocznica ukończenia podstawówki jest ostatnim momentem na takie spotkanie. „Teraz albo wcale”!

fot 05Dopiero podczas tegorocznego długiego weekendu majowego udało mi się wyjechać na Pałuki i na własne oczy zobaczyć skutki nawałnicy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. Lasy okołoryszewskie ucierpiały wtedy po raz drugi, bo 25 czerwca 2016 r. przeszła nad nimi trąba powietrzna (lub downburst).

ks andrzej samurajZ dużym opóźnieniem dotarła na Pałuki informacja o śmierci ks. Andrzeja Smaruja, pochodzącego z Pałuk, salezjanina i misjonarza w dalekiej Wenezueli. Zaintrygowany tym „niusem” zacząłem „googlować”, ale początkowo niczego nie mogłem znaleźć.

foto 01Z inicjatywy i przy dużym zaangażowaniu Dariusza Kośmidra, radnego Rady Gminy w Rogowie, udało się miejscowej wspólnocie parafialnej pozyskać środki finansowe na zakup i montaż systemu przeciwpożarowego oraz sygnalizacji włamania w zabytkowym, drewnianym, kościele w Ryszewku.

foto 07Za napisanie tego tekstu zabrałem się bardziej z poczucia obowiązku kronikarskiego, bowiem od tego zdarzenia minęło już sporo czasu. Z drugiej strony jest ono na tyle intrygujące, że i z tego powodu warto jemu poświęcić nieco uwagi.

Lasy pałuckie okładka książki 2016Materiał do książki „Lasy Pałuckie. Z dziejów Nadleśnictwa Gołąbki” przygotowany został przez autora już w 2013 r., jednakże prace około wydawnicze przez zleceniodawcę podjęte zostały ze sporym opóźnieniem i dlatego książka do druku trafiła dopiero pod koniec 2015 r. W pełnej krasie ukazała się w lutym 2016 r.

sp goscieszyn kl 5 197711 stycznia 2014 r. w wieku 91 lat zmarł Czesław Chmielewski – emerytowany kierownik i dyrektor Szkoły Podstawowej w Gościeszynie, zasłużony nauczyciel, wychowawca wielu pokoleń.

Kontakt

Ryszard Wojciech Pawlicki

e-mail:

ryszard.w.pawlicki@neostrada.pl

galindia@poczta.fm

 

Wizyt:

Dziś 42

Wczoraj 52

Tydzień 1673

Miesiąc 11035

Ogółem 232074

Kubik-Rubik Joomla! Extensions