ryc 01
Pod koniec grudnia 2019 r. ukazała się część 2 opracowania „Pamięci Tych, którym zawdzięczamy wolność…”.

Z okazji obchodów narodowych 100-lecia Odzyskania Niepodległości z inicjatywy dyrektora Szkoły Podstawowej im. Wandy Dobaczewskiej w Gąsawie, Jacka Superczyńskiego, placówka przystąpiła do projektu: „Godność, Wolność, Niepodległość”, będącego częścią wieloletniego programu rządowego „Niepodległa”. Podsumowaniem projektu była wystawa i publikacja, ze wstępu której czytamy:

ryc 1„Orędownik Urzędowy Powiatu Żnińskiego” - „Amtsblatt des Kreises Dietfurt (Wartheland)”, a od października 1943 r. do końca okupacji „Orędownik Urzędowy Powiatu Szubińskiego i Żnińskiego” - „Amtsblatt des Kreises Altburgund u. Dietfurt (Wartheland)” znajduje się w zbiorach specjalnych Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Żninie.

okładka Utracona młodość Rybicki 2013W 2013 r. ukazało się 4. wydanie (rozszerzone) wspomnieniowej książki prof. dr. hab. Hieromina Rybickiego pt. „Utracona młodość". Jej wydawcą, podobnie jak w przypadku poprzednich edycji, jest Akademia Pomorska w Słupsku.

Hatka_okadka-ksikiAutorem publikacji, a właściwie komentarzy do zgromadzonych w opracowaniu dokumentów jest Witold Hatka (1939-2010), współtwórca NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność" i członek władz krajowych tej organizacji, współzałożyciel Ligi Polskich Rodzin, a w latach 2001-2007 poseł RP z listy tejże partii.

goscieszynKsiążka powstała z materiału wyodrębnionego z innej publikacji o wsi Gołąbki (tegoż autora - por. jej omówienie w niniejszej zakładce), uzupełnionego o nowe treści. Podobnie jak poprzednia publikacja wydana została przez autora własnym sumptem.

golabkiAutorem książki jest emerytowany nauczyciel, urodzony w Gołąbkach koło Gościeszyna. Uczył w średnich szkołach zawodowych Rudy Śląskiej i Chorzowa, pracował też w nadzorze pedagogicznym jako wizytator w Kuratorium Oświaty i Wychowania w Katowicach.

Autorem książki, wydanej własnym sumptem (w nakładzie chyba kilkunastu egzemplarzy), jest Stanisław Pogorzały (1924-2009), urodzony w Różej Górze, przysiółku pomiędzy Ryszewkiem a Szelejewem.

Pod takim tytułem ukazały się wspomnienia Hieronima Rybickiego - od 1995 r. emerytowanego profesora Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Słupsku. Choć od jej wydania minęły już ponad trzy lata, na Pałukach w zasadzie jej nie dostrzeżono.

Kontakt

Ryszard Wojciech Pawlicki

e-mail:

ryszard.w.pawlicki@neostrada.pl

galindia@poczta.fm

 

Wizyt:

Dziś 14

Wczoraj 241

Tydzień 995

Miesiąc 4001

Ogółem 244603

Kubik-Rubik Joomla! Extensions