Hatka_okadka-ksikiAutorem publikacji, a właściwie komentarzy do zgromadzonych w opracowaniu dokumentów jest Witold Hatka (1939-2010), współtwórca NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność" i członek władz krajowych tej organizacji, współzałożyciel Ligi Polskich Rodzin, a w latach 2001-2007 poseł RP z listy tejże partii.

Z kolei w latach 1969-1983 był właścicielem gospodarstwa rolnego w Lubczu (gmina Rogowo), ale to nie jedyne związki autora z Pałukami. Jest też autorem innej publikacji – „Ostatni Krąg", Bydgoszcz (2002).

Na publikację składają się materiały archiwalne i dokumenty wytworzone w latach 1980-1981, poświęcone powstaniu rolniczej „Solidarności" (m.in. ulotki, fotografie, wycinki prasowe, korespondencja, fragmenty z serwisów informacyjnych). Są w nich odniesienia do Pałuk, stąd zdecydowałem się na przedstawienie niniejszego opracowania. Można w niej znaleźć wzmianki o żnińskich działaczach rolniczej „Solidarności": Jerzy Klinger (Budzisław), Wanda Chmielewska (Budzisław), Antoni Kledzik (Gąsawa), Mieczysław Gęsicki (Gąsawa), Alojzy Grochowalski (Chomiąża Szlachecka).

Książka nie jest dostępna w sprzedaży. Prawie cały nakład został przez autora przekazany nieodpłatnie różnym instytucjom, m.in.: Bibliotece Miejskiej w Bydgoszczy, Bibliotece Uniwersyteckiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II, Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego, Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Juliusza Słowackiego w Tarnowie, Bibliotece Kórnickiej, Bibliotece Sejmowej, Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu dla Dzieci i Młodzieży Słabowidzącej i Niedowidzącej im. Louisa Braille w Bydgoszczy, Krakowskiej Szkole Wyższej im. Frycza Modrzewskiego, Uniwersytetowi Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Oddziałom IPN w Białymstoku i Krakowie.

Zdaniem Sebastiana Króla z Bydgoszczy (krewnego autora) W. Hatka będąc na emeryturze zamierzał przygotować publikację poświęconą przeszłości Pałuk, a w niej m.in. wzmianki o związkach o. M. Kolbe z Pałukami czy ucieczce sekretarki Lenina na Pałuki. Niestety 13 listopada 2010 r. zginął w wypadku samochodowym w miejscowości Załachowo koło Żnina, nie pozostawiając nawet zarysu czy szkicu swojego projektu.

Ryszard Wojciech Pawlicki

Witold Hatka, Oblicze Ziemi. Początki Solidarności Rolniczej, dokumenty, kalendarium wydarzeń, Bydgoszcz 2007, ss. 124.

Kontakt

Ryszard Wojciech Pawlicki

e-mail:

ryszard.w.pawlicki@neostrada.pl

galindia@poczta.fm

 

Wizyt:

Dziś 40

Wczoraj 52

Tydzień 1671

Miesiąc 11033

Ogółem 232072

Kubik-Rubik Joomla! Extensions