Pod takim tytułem ukazały się wspomnienia Hieronima Rybickiego - od 1995 r. emerytowanego profesora Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Słupsku. Choć od jej wydania minęły już ponad trzy lata, na Pałukach w zasadzie jej nie dostrzeżono.

Profesor jest z pochodzenia Pałuczaninem, urodził się w Cegielni (gm. Rogowo), zaś dzieciństwo i młodość spędził w pobliskim Gościeszynie. Autor opisał w niej swoje przeżycia okupacyjne. W czasie wojny, mając kilkanaście lat, został przymusowo zatrudniony w rolnictwie, a konkretnie w gospodarstwie Paula Schulza z Gościeszyna, miejscowego Niemca, który podczas okupacji pełnił również funkcję sołtysa (burmistrza) tamtejszej gminy.

Intencją autora było przybliżenie pamięci o tragicznych następstwach wojny, przeżyciach i cierpieniu zwykłych ludzi, wykorzystywanych charakterze robotników przymusowych. Książka, choć dotyczy okupacyjnych przeżyć, wykracza poza ramy standardowych wspomnień. Przede wszystkim poprzedzona została interesującym wstępem historyczno-etnograficznym, z którego można dowiedzieć się wielu ciekawych wzmianek o Gościeszynie, Ryszewie i innych pobliskich miejscowościach. Wspomnienia opatrzone zostały licznymi zdjęciami i kopiami dokumentów, dzięki którym wymiar edukacyjno-poznawczy jest większy.

Książka Hieronima Rybickiego zasługuje z całą pewnością na uwagę. Została napisana przystępnym językiem, dalekim od akademickiego wykładu, po którą powinni sięgnąć miłośnicy Pałuk. I co najważniejsze - książka jest jeszcze do nabycia w uczelnianym wydawnictwie za pośrednictwem internetu.

 

Ryszard Wojciech Pawlicki
Hieronim Rybicki, Utracona młodość. Wspomnienia i refleksje z okresu wojny i okupacji 1939-1945, PAP Słupsk 2006, ss. 151.

Kontakt

Ryszard Wojciech Pawlicki

e-mail:

ryszard.w.pawlicki@neostrada.pl

galindia@poczta.fm

 

Wizyt:

Dziś 39

Wczoraj 51

Tydzień 286

Miesiąc 3303

Ogółem 209569

Kubik-Rubik Joomla! Extensions