Ryc. 8 KrzywoszewskiDziałacz społeczno-kulturalny, poeta, prozaik, kompozytor. Pracował na różnych stanowiskach w piskich placówkach kultury. Zapamiętany został przede wszystkim jako długoletni instruktor i działacz harcerski na Warmii i Mazurach.

book puszcza piska 2Drugiej książki, która by w sposób tak drobiazgowy opisywała wybrany kompleks leśny w Polsce, nie ma. Nie jest to też typowa monografia stworzona przez naukowców, raczej zbiór krótkich i dłuższych esejów o nietypowej narracji, napisanych z pasją przez znawców Puszczy Piskiej, tam mieszkających lub często w niej przebywających.

ryc 1Po raz pierwszy o lotnisku polowym w Rostkach dowiedziałem się 30 lat temu, pełniąc służbę wojskową jako meteorolog-synoptyk na słynnym poznańskim „Kolibrze”, czyli w forcie VIIa. T

 

ryc1 pogański sądBył rok 1925, kiedy to do Prussia-Museum w Królewcu wpłynęło zgłoszenie od nauczyciela Skoka z Bogumił spod Pisza

ryc1Do rozwoju prasy polskojęzycznej na Mazurach przyczynił się Antoni Alojzy Gąsiorowski (jego nazwisko czasami występuje też w transkrypcji Gonschorowsky), Polak pochodzący z powiatu brodnickiego, który wcześniej, w latach 1845-1846 zaangażował się w Toruniu w konspirację niepodległościową. Do zawodu drukarza przyuczał się w Brodnicy i u Walentego Stefańskiego w Poznaniu.

ryc1Pocztówki jako ilustrowane karty pocztowe zostały oficjalnie dopuszczone do obiegu w 1885 r., jednocześnie umożliwiono ich wytwarzanie prywatnym wydawcom. Przełamanie monopolu pruskiej poczty na wydawanie pocztówek przyczyniło się do szybkiego ich rozwoju.

Kontakt

Ryszard Wojciech Pawlicki

e-mail:

ryszard.w.pawlicki@neostrada.pl

galindia@poczta.fm

 

Wizyt:

Dziś 178

Wczoraj 343

Tydzień 1242

Miesiąc 4938

Ogółem 238692

Kubik-Rubik Joomla! Extensions