book puszcza piska 2Drugiej książki, która by w sposób tak drobiazgowy opisywała wybrany kompleks leśny w Polsce, nie ma. Nie jest to też typowa monografia stworzona przez naukowców, raczej zbiór krótkich i dłuższych esejów o nietypowej narracji, napisanych z pasją przez znawców Puszczy Piskiej, tam mieszkających lub często w niej przebywających.

Koncepcja „Księgi Puszczy Piskiej” dojrzewała powoli, była wiele razy modyfikowana, bo nie łatwo jest uchwycić jej fenomen wraz z osobliwościami przyrodniczymi, wielokulturową historię i osoby ważne w Puszczy lub dla Puszczy. Początkowo wydawca poszukiwał jednego, ale szybko zrozumiał, że musi zebrać zespół autorów. Na początku było nas niespełna dziesięciu. W miarę przybywania kolejnych wątków tematycznych pojawiali się nowi autorzy tekstów (w sumie ok. 20).

„Księga Puszczy Piskiej”, która ukazała się pod redakcją Waldemara Mierzwy jest 30. tomem serii „Moja Biblioteka Mazurska” Oficyny Wydawniczej „Retman”. Wśród autorów tekstów są m.in. Zbigniew Chojnowski, Bartosz Dziewanowski-Stefańczyk, Mirosław Gworek, Robert Kempa, Janusz Małłek, Waldemar Mierzwa, Kazimierz Orłoś, Ryszard Wojciech Pawlicki, Dietmar Serafin, Daria i Piotr Sikorscy Łukasz Szymański, Marian Szymkiewicz, Krzysztof Worobiec i Tekla Żurkowska.

Teksty o miastach okolic Puszczy napisali: Katarzyna Enerlich (Mrągowo), Mirosława Pałaszewska (Biała Piska), Marek Kaczmarczyk (Ruciane Nida), Krzysztof Marusiński (Orzysz) i Dominik Krysiak (Mikołajki). Wśród autorów zdjęć są m.in. Mieczysław Wieliczko i Krzysztof Stasiaczek (leśniczy z Nadleśnictwa Strzałowo).

Ze wstępu Waldemara Mierzwy, redaktor i współautor:

„Księga Puszczy Piskiej jest dziełem dwudziestu autorów. Prawie wszyscy mieszkają w „piskich” lasach na co dzień, pozostali, jak ja, bywają w nich często. Każdy napisał o tym, co jest dla niego w Puszczy ważne, a że byli wśród nas ludzie wielu zawodów i zainteresowań, powstała Księga jakiej do tej pory nie było, barwna opowieść o wielkim lesie i jego mieszkańcach, miejscach i wydarzeniach, przyrodzie i architekturze, dziejach narodów, ludów i zwykłych ludzi.

Ponieważ większość zamieszczonych tu tekstów dotyka kilku aspektów życia Puszczy i w Puszczy zdecydowałem się na nietypową narrację, dającą możliwość rozpoczęcia lektury tej Księgi w dowolnym miejscu. O Puszczy opowiadają tu bowiem na równych prawach wszyscy autorzy tekstów, a także wielu jej dzisiejszych mieszkańców.

Tym, którzy chcieliby najpierw poczytać o swoich ulubionych miejscach, najbardziej interesujących ich wydarzeniach, ciekawych ludziach, którzy żyli tu dawniej i dzisiaj, oddajemy do dyspozycji indeksy: osobowy i nazw miejscowych. Księgę zamykają cztery opowieści o miastach leżących na obrzeżach Puszczy – Białej Piskiej, Mikołajkach, Mrągowie i Orzyszu.

Ich autorami są albo dzisiejsi mieszkańcy tych miast, albo osoby w nich urodzone. Jestem przekonany, że – obojętnie od której strony zaczniecie lekturę – przeczytacie tę Księgę od deski do deski. Jedyną bowiem rzeczą, na jaką na pewno zabrakło w niej miejsca jest nuda!

Więcej o "Księdze Puszczy Piskiej" i możliwość jej zakupu na: www.mojabibliotekamazurska.pl

Na koniec życzyłbym sobie, jako dawny mieszkaniec Pałuk, emocjonalnie nadal z nimi związany, aby powstała równie interesująca, wielowątkowa, np. „Wielka księga Pałuk”. Publikacja oficyny „Retman” dowodzi, że zadanie to jest możliwe do wykonania, co więcej, uwieńczone sukcesem wydawniczym.

Ryszard Wojciech Pawlicki

Księga Puszczy Piskiej, red. W. Mierzwa, Oficyna Wydawnicza „Retman”, Dąbrówno 2018, ss. 416.

Kontakt

Ryszard Wojciech Pawlicki

e-mail:

ryszard.w.pawlicki@neostrada.pl

galindia@poczta.fm

 

Wizyt:

Dziś 82

Wczoraj 40

Tydzień 122

Miesiąc 2331

Ogółem 208597

Kubik-Rubik Joomla! Extensions