Kilka miesięcy temu na jednym z portali zajmującym się pośrednictwem w obrocie nieruchomościami wypatrzyłem następującą ofertę:
Mam do zaoferowania piękny las z działką o łącznej powierzchni 3,23 ha położony w malowniczej wsi Gałęzewko, gmina Rogowo, powiat żniński, województwo kujawsko-pomorskie. Las znajduje się na wzniesieniu (125,6 m n.p.m.). Z tym miejscem wiąże się legenda o „Górce Turce”.
Oferowana nieruchomość składa się z dwóch działek o powierzchni 0,44 ha użytkowanej rolniczo i 2,79 ha porośniętej sosną (ok. 50 lat) i brzozą (ok. 30 lat). Czy Góra Turka jest we władaniu nowego właściciela – tego nie wiem.
Oferta o sprzedaży nadal jest zawieszona na wspomnianym portalu. Pewnikiem natomiast jest to, że z nadejściem wiosny przeprowadzono prace pielęgnacyjne w lesie porastającym legendarne wzgórze. Po przerzedzeniu drzew poprawiły się znacznie walory widokowe z Turki. Jak za dawnych czasów, kiedy wzgórze w całości było użytkowane rolniczo, znów roztacza się piękny widok na okoliczne miejscowości.
A przy okazji warto nadmienić, że Góra Turka od niedawna upodobana została przez miłośników geocachingu – czyli gry terenowej polegającej na poszukiwaniu przy użyciu aplikacji GPS ukrytych „skarbów” – keszy. Są nimi skrzyneczki (pojemniki) zawierające dziennik zdobywców (tzw. logbook) i niekiedy „fanty”, które można zabrać zostawiając coś w zamian.
Dzięki uprzejmości Pani Izabeli Nowak ze Żnina do niniejszego tekstu mogę dołączyć zdjęcia z kwietnia br.
Ryszard Wojciech Pawlicki