PRACE TECHNICZNE NA STRONIE, CZEŚĆ STRONY MOŻE NIE DZIAŁAĆ WŁAŚCIWIE.

PRZEPRASZAMY ZA UTRUDNIENIA

ks andrzej samurajZ dużym opóźnieniem dotarła na Pałuki informacja o śmierci ks. Andrzeja Smaruja, pochodzącego z Pałuk, salezjanina i misjonarza w dalekiej Wenezueli. Zaintrygowany tym „niusem” zacząłem „googlować”, ale początkowo niczego nie mogłem znaleźć.

foto 01Z inicjatywy i przy dużym zaangażowaniu Dariusza Kośmidra, radnego Rady Gminy w Rogowie, udało się miejscowej wspólnocie parafialnej pozyskać środki finansowe na zakup i montaż systemu przeciwpożarowego oraz sygnalizacji włamania w zabytkowym, drewnianym, kościele w Ryszewku.

foto 07Za napisanie tego tekstu zabrałem się bardziej z poczucia obowiązku kronikarskiego, bowiem od tego zdarzenia minęło już sporo czasu. Z drugiej strony jest ono na tyle intrygujące, że i z tego powodu warto jemu poświęcić nieco uwagi.

Wszelkiego rodzaju zjawiska burzowe, bo wszystkie przesłanki wskazują na taką właśnie genezę omawianego zdarzenia, związane są z jednym spośród 10. rodzajów chmur, tj. Cumulonimbus (Cb) - czyli chmurą kłębiasto-deszczową, zwaną potocznie burzową. Należy ona do najbardziej rozbudowanych pionowo chmur co wiąże się także z tym, że kumuluje w sobie potężne ilości energii.

Lasy pałuckie okładka książki 2016Materiał do książki „Lasy Pałuckie. Z dziejów Nadleśnictwa Gołąbki” przygotowany został przez autora już w 2013 r., jednakże prace około wydawnicze przez zleceniodawcę podjęte zostały ze sporym opóźnieniem i dlatego książka do druku trafiła dopiero pod koniec 2015 r. W pełnej krasie ukazała się w lutym 2016 r.

11 stycznia 2014 r. w wieku 91 lat zmarł Czesław Chmielewski – emerytowany kierownik i dyrektor Szkoły Podstawowej w Gościeszynie, zasłużony nauczyciel, wychowawca wielu pokoleń. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w 14 stycznia 2014 r. w kościele pw. NNMP w Gościeszynie. Czesław Chmielewski spoczął na miejscowym cmentarzu.

ksika-o-Goscieszynie_2013Na YouTube dostępne są dwa interesujące filmiki (prezentacje) autorstwa Leszka Kabacińskiego (z Gniezna) na temat przeszłości wsi Lubcz, Budzisław, Gościeszyn i Ochodza – głównie w powiązaniu z historią jego rodziny, która właśnie stamtąd pochodzi. Są one poprawioną i uzupełnioną wersją filmików z 2008 r. i stanowią swoistą podróż sentymentalna autora w czasie, uzupełnioną licznymi wzmiankami pochodzącymi z materiałów źródłowych. Autor filmików znany jest przede wszystkim z tego, że od wielu publikuje w internecie materiały i wyniki dotyczące jego własnych badań nad historią rodziny Kabacińskich i ma całkiem spore osiągnięcia na tym polu.

W filmikach jest też wzmianka o książce „Z dziejów kościoła parafialnego i wsi Gościeszyn”. W 2013 r. ukazało się kolejne wydanie tej książki i tym razem ma ona dwóch autorów: Eugeniusza Rychlickiego i Czesława Chmielewskiego. Na temat wcześniejszego jej wydania (2008 r.) pisałem w zakładce „Z regionalnej półki”.  Aktualna edycja książki została uzupełniona m.in. o informacje na temat Gościeszyna zebrane od najstarszych mieszkańców wsi przez Czesława Chmielewskiego – emerytowanego dyrektora miejscowej szkoły.

Na jednym z portali społecznościowych znalazłem prośbę pewnej Karoliny P. (nie podała pełnego nazwiska) dotyczącą pomocy w nawiązaniu kontaktu z piękną nieznajomą Katarzyną (Catherine) z Francji, która z bratem Piotrkiem w latach 70. przyjeżdżała do Ryszewka na wakacje. Próbowałem poprzez portal nawiązać kontakt z Karoliną P., ale bez skutku?!...

Ale może zacznę od początku?!... Ówczesny proboszcz w Ryszewku ks. Stanisław Michalski miał rodzinę we Francji i Ghanie (Afryka). Pomimo „żelaznej kurtyny" w czasach komuny krewni z Francji stosunkowo często w latach 70. odwiedzali go, o ile mnie pamięć nie zawodzi to prawie każdego roku. Przyjeżdżali w lipcu i czasami wyjeżdżali dopiero na początku września. Jak na lokalną społeczność wiejską, w czasach izolacji politycznej, było to wydarzenie bez mała sensacyjne.

Wizyt:

Dziś 8

Ogółem 71675