ks andrzej samurajZ dużym opóźnieniem dotarła na Pałuki informacja o śmierci ks. Andrzeja Smaruja, pochodzącego z Pałuk, salezjanina i misjonarza w dalekiej Wenezueli. Zaintrygowany tym „niusem” zacząłem „googlować”, ale początkowo niczego nie mogłem znaleźć.

foto 01Z inicjatywy i przy dużym zaangażowaniu Dariusza Kośmidra, radnego Rady Gminy w Rogowie, udało się miejscowej wspólnocie parafialnej pozyskać środki finansowe na zakup i montaż systemu przeciwpożarowego oraz sygnalizacji włamania w zabytkowym, drewnianym, kościele w Ryszewku.

foto 07Za napisanie tego tekstu zabrałem się bardziej z poczucia obowiązku kronikarskiego, bowiem od tego zdarzenia minęło już sporo czasu. Z drugiej strony jest ono na tyle intrygujące, że i z tego powodu warto jemu poświęcić nieco uwagi.

Wszelkiego rodzaju zjawiska burzowe, bo wszystkie przesłanki wskazują na taką właśnie genezę omawianego zdarzenia, związane są z jednym spośród 10. rodzajów chmur, tj. Cumulonimbus (Cb) - czyli chmurą kłębiasto-deszczową, zwaną potocznie burzową. Należy ona do najbardziej rozbudowanych pionowo chmur co wiąże się także z tym, że kumuluje w sobie potężne ilości energii.

Lasy pałuckie okładka książki 2016Materiał do książki „Lasy Pałuckie. Z dziejów Nadleśnictwa Gołąbki” przygotowany został przez autora już w 2013 r., jednakże prace około wydawnicze przez zleceniodawcę podjęte zostały ze sporym opóźnieniem i dlatego książka do druku trafiła dopiero pod koniec 2015 r. W pełnej krasie ukazała się w lutym 2016 r.

11 stycznia 2014 r. w wieku 91 lat zmarł Czesław Chmielewski – emerytowany kierownik i dyrektor Szkoły Podstawowej w Gościeszynie, zasłużony nauczyciel, wychowawca wielu pokoleń. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w 14 stycznia 2014 r. w kościele pw. NNMP w Gościeszynie. Czesław Chmielewski spoczął na miejscowym cmentarzu.