logo3 RyszewoCykl ten ma na celu udokumentowanie i przybliżenie sylwetek osób szczególnie zasłużonych, które wywodzą się ze środowiska ryszewskiego lub zamieszkiwały tam i ofiarnie działały na jego rzecz, a o których czasami nie pamiętają już nawet obecni mieszkańcy Ryszewa i okolic.

ryc1 kazmierz szuatulski logo

Kazimierz Szkatulski urodził się 3 marca 1935 r. w Ryszewie w rodzinie Józefa i Marianny (z d. Janus). Był jednym z siedmiorga rodzeństwa (Kazimiera, Zofia, Joanna, Antoni, Franciszek, Sylwester). Jego rodzice spoczywają na cmentarzu parafialnym w Ryszewku.

Był absolwentem Liceum Pedagogicznego w Wągrowcu, gdzie w 1954 r. uzyskał świadectwo dojrzałości. W 1958 r. ukończył studia wyższe na kierunku biologia na Uniwersytecie Łódzkim. Pracę w strzelnieńskim liceum podjął z początkiem roku szkolnego 1958/1959 na stanowisku nauczyciela biologii, do którego trafił z nakazu pracy. Mimo, iż wybór tej placówki edukacyjnej był przypadkowy, związał się z nią przez całe życie zawodowe.

Ryc 01 zmAugustyn Grajek Wywodził się z tradycyjnej rodziny wielkopolskiej (pałuckiej). Urodził się 23 sierpnia 1878 r. w Ryszewie,  jako najstarszy syn Franciszka i Jadwigi z d. Janas.

Ojciec, Franciszek Grajek, syn Stanisława i Magdaleny z domu Smaruj, urodził się 23 stycznia 1850 r. w Pyszczynie pod Gnieznem, a ochrzczony został 27 stycznia tegoż roku w Ryszewku. Zmarł 12 lipca 1922 r. w Gnieźnie i został pochowany na cmentarzu katedralnym.

Kontakt

Ryszard Pawlicki

ul. Tuwima 32,12-200 Pisz

e-mail: ryszard.w.pawlicki@neostrada.pl

 

Wizyt:

Dziś 5

Ogółem 103902