Kalendarium

65 LAT POWIATOWEGO MIĘDZYSZKOLNEGO

OŚRODKA SPORTOWEGO W PISZU

1948 – 2013

 

 

Powiatowy Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Piszu jest jedną z najstarszych placówek tego typu w Polsce i na trwałe wpisał się w powojenną historię Pisza i powiatu piskiego. W ciągu 65 lat istnienia PMOS przeprowadzone zostały liczne zmiany organizacyjne i strukturalne. Zmieniała się też kilkakrotnie jego nazwa. Do 1975 r. Baza Sportów Wodnych pozostawała w strukturze organizacyjnej ówczesnego Liceum Ogólnokształcącego w Piszu (tzw. Starego Ogólniaka). Z chwilą usamodzielnienia się BSW pojawiły się nowe możliwości rozwojowe, które kolejni dyrektorzy placówki z powodzeniem kontynuują. Od tego momentu ośrodek funkcjonuje jako placówka wychowania pozaszkolnego i do jej głównych zadań statutowych z racji położenia na Pojezierzu Mazurskim należy krzewienie sportów wodnych (żeglarstwo i kajakarstwo), ale też rozwijanie zainteresowań i uzdolnień sportowych dzieci i młodzieży czy też promowanie zdrowego stylu życia i aktywnych form wypoczynku.

Niniejsze kalendarium jest wynikiem przede wszystkim kwerendy dostępnych materiałów archiwalnych (np. ksiąg protokołów rad pedagogicznych, kronik, relacji prasowych). Z powodu ubogiego materiału źródłowego stosunkowo słabo udokumentowane zostały pierwsze lata funkcjonowania placówki. Z powodu zaginięcia jednej z ksiąg protokołów niewiele faktów udało się zebrać za lata 1980-1986.

 

1948

♦ Jesienią Feliks Michałowski – nauczyciel wychowania fizycznego i Jan Bitner – ówczesny dyrektor Państwowego Gimnazjum Koedukacyjnego Ogólnokształcącego w Piszu przejęli poniemiecką przystań z budynkiem usytuowaną nad Pisą i postanowili założyć Bazę Sportów Wodnych, która przez blisko 30 lat była najbardziej popularnym ośrodkiem sportowym przy Liceum Ogólnokształcącym w Piszu. Do 1945 r. w tym miejscu funkcjonowało kąpielisko miejskie z przystanią do cumowania łodzi, którym zarządzał niejaki Msarek. W chwili przekazania nieruchomości szkole przez Urząd Likwidacyjny brakowało w budynku drzwi i okien, a obiekt był mocno zdewastowany.

1949

♦ Wiosną szkoła otrzymała z Kuratorium Okręgu Szkolnego w Olsztynie odpowiedni materiał, z którego uszyto żagle umożliwiające zorganizowanie rejsów żeglarskich z prawdziwego zdarzenia. Zakupiono też 12 kajaków, na których odbywano w kolejnych latach wycieczki szkolne - m.in. na Czarci Ostrów (jeziora Śniardwy).

♦ 26 czerwca odbyto pierwszy rejs poniemieckim jachtem kilowym, którego rok wcześniej udało się piskim wodniakom pod kierunkiem Feliksa Michałowskiego zrekonstruować. Załogę stanowili wówczas: Feliks Michałowski (sternik), Antoni Korziński, Jerzy Arciszewski, Eugeniusz Wójcicki i Zygmunt Wierciszewski. Jacht otrzymał nazwę „Mewa” i służył do celów szkoleniowych do 1957 r. 

1950

 

♦ Po kolejnych dotacjach z Kuratorium Oświaty zakupiono 5 łodzi żaglowych klasy BM, które wraz nabytymi wcześniej kajakami i zrekonstruowanym jachtem „Mewa” przez kilka lat były trzonem wyposażenia Bazy.

1953

♦ W marcu dla młodzieży nie biorącej udziału w rekolekcjach wielkopostnych były zorganizowane alternatywne zajęcia w szkole: świetlicowe i biblioteczne, porządkowanie map oraz zajęcia na terenie BSW. Z powodów ideologicznych dyrektor szkoły zachęcał do jak liczniejszego udziału w.w. zajęciach.

1958

♦ Jacht „Mewa” i pięć „BM-ek” zostało przekazanych do ośrodka żeglarskiego w Giżycku.

1960

♦ Latem pracę w piskim liceum rozpoczął rusycysta Zbigniew Nowakowski, posiadający także uprawnienia sternika śródlądowego, któremu dyrektor Władysław Niesiobędzki polecił w ramach przydziału czynności dodatkowych zorganizowanie żeglarstwa przy szkole.

1961

Z końcem 1961 r. Feliks Michałowski przestał pełnić funkcję kierownika BSW.

1962

♦ W roku szkolnym 1962/1963 funkcję kierownika (opiekuna) BSW pełnił Romuald Wiszniewski.

1963

♦ Od roku szkolnego 1963/1964 funkcję kierownika (opiekuna) BSW przejął Zbigniew Nowakowski, pozostając na tym stanowisku przez dwa lata.

 

1965

♦ W roku szkolnym 1965/1966 funkcję kierownika BSW pełnił Stefan Grajko – nauczyciel wychowania fizycznego w LO w Piszu i Orzyszu.

1966

♦ Od roku szkolnego 1966/1967 funkcję kierownika BSW zaczął pełnić Zygmunt Sołowiński – wychowanek Liceum Ogólnokształcącego w Piszu i świeżo upieczony absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Z chwilą przejęcia Bazy zaczął szybko rozszerzać zakres jej działalności i przyczynił się do jej rozbudowy. Kilka lat później teren bazy był już ogrodzony, zbudowano drogę dojazdową, wykopano studnię i postawiono ubikację.

1967

♦ We wrześniu harcerska drużyna wodna liczyła 20 żeglarzy, w tym 4 sterników, 12 żeglarzy i 4 wioślarzy. Na rok szkolny 1967/1968 zaplanowano zorganizowanie dwóch kursów: na stopień żeglarza (24 osoby) i stopień sternika (12 osób). Zakładano również powiększenie składu osobowego drużyny do 40 osób.

♦ W roku szkolnym 1967/1968 Zygmunt Sołowiński reaktywował Szkolny  Klub Sportowy przy LO w Piszu liczący ponad 60 osób. Młodzież zrzeszona była w następujących sekcjach: siatkówki, koszykówki, piłki nożnej i żeglarzy. Zajęcia odbywały się na sali sportowej SP nr 3 w Piszu (sala gimnastyczna przy LO była w tym czasie zamknięta ze względu na zły stan techniczny) oraz na terenie BSW. Największym powodzeniem w tym czasie cieszyła się sekcja żeglarska.

1968

♦ Wiosną harcerska drużyna wodna liczyła 34 osoby. Zajęcia programowe odbywały się w każdą sobotę od godziny 15.30 na terenie BSW. Marian Kanarek – dyrektor szkoły zwrócił się do wychowawców, by każdy na miarę swoich możliwości, udzielał pomocy w działalności statutowej harcerzy.

♦ W kwietniu i maju drużyna wodna, obok dwóch innych drużyn harcerskich działających przy Liceum Ogólnokształcącym w Piszu (żeńska – artystyczna i Młodzieżowy Krąg Instruktorski) wzięła udział w Alercie organizowanym przez Kwaterę Główną ZHP poświęconym pamięci dzieci poległych podczas II wojny światowej. Harcerze wzięli  też udział w uroczystościach 1- majowych w Piszu.

♦ Wiosną przeprowadzono remont Schroniska Wycieczkowego działającego na terenie BSW, dzięki czemu przed nowym sezonem żeglarskim znacznie poprawiły się warunki wypoczynku.

♦ Od 17 do 30 lipca Zygmunt Sołowiński zorganizował wędrowny obóz żeglarski szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich, który w szkolnej kronice opisany został jako „impreza bardzo udana mimo przykrego przypadku zatonięcia części żywności”. Do zdarzenia doszło pierwszego dnia. Po wyjściu z Kanału Jeglińskiego na jezioro Śniardwy wywrócił się „Bączek” z prowiantem i narzędziami. W rejsie uczestniczyły 24 osoby na dwóch „Omegach”, „Piracie” i trzech „Cadetach”. Wcześniejsze obozy żeglarskie odbywały się na łodziach: „Omega”, „Nash”, „Venus”, „Skipper” i „Kormoran”.

♦  W podsumowaniu rocznej działalności sekcji żeglarskiej zwrócono uwagę na duże trudności sprzętowe i wysokie wymagania stawiane przez władze oświatowe ośrodkom wodnym. Brak odpowiedniego sprzętu uniemożliwiał dalszy rozwój BSW przy LO w Piszu, a młodzieży zdobycie odpowiednich umiejętności żeglarskich. Bezskuteczne okazały się też osobiste interwencje Zygmunta Sołowińskiego w Kuratorium w Olsztynie o przydział nowego sprzętu żeglarskiego. Z tego powodu działalność BSW przez kolejne lata ograniczała się do zajęć turystyczno-rekreacyjnych, a nie do zajęć wyczynowych (regatowych).

♦ W roku szkolnym 1968/1969 skład sekcji żeglarskiej przedstawiał się następująco: Jan Dzitkowski, Marek Filipkowski, Mirosław Gąsiewski, Mirosław Grabowski, Ryszard Grygorowicz, Waldemar Kamrat, Bogusław Kuliś, Marek Pokorski, Lucjan Olszewski, Lech Rękawek, Wiesław Sikorski, Stanisław Syta, Jerzy Wiktorko, Lech Zajkowski.

1969

w W kwietniu harcerska drużyna żeglarska wraz z drużyną artystyczną i turystyczno-krajoznawczą przy Technikum Ekonomicznym w Piszu przeprowadziły zbiórkę zeszytów dla dzieci wietnamskich.

 

♦ W roku szkolnym 1968/1969 szczep harcerski przy Liceum Ogólnokształcącym i Technikum Ekonomicznym w Piszu składał się z 3 drużyn: turystyczno-krajoznawczej (TE), Przyjaźni i Żeglarskiej. Harcerze realizowali wówczas takie zadania jak udział w czynach społecznych przed V Zjazdem PZPR, udział w akcji pisania listów do żołnierzy z okazji 25. rocznicy powstania LWP czy zorganizowanie sesji popularno-naukowej poświęconej zagadnieniom gospodarczym województwa olsztyńskiego. Uczestniczyli też regularnie w szkoleniach i zajęciach specjalistycznych. Największym zainteresowaniem i największą aktywnością cieszyła się drużyna żeglarska.

1970

♦ W roku szkolnym 1970/71 bardzo aktywne były  3 drużyny harcerskie tworzące szczep: artystyczna ,,Werset” im. K.I. Gałczyńskiego, ,,Wodnik'” (szkolona przez Stanisława Michałowskiego i Zygmunta Sołowińskiego) i turystyczno-krajoznawcza. Funkcję szczepowej pełniła Danuta Szopińska.

 

1971 

♦ We wrześniu nawiązano współpracę z Technikum Sztuk Plastycznych w Zakopanem w zakresie organizowania wypoczynku dla młodzieży (obozy sportowe w Tatrach dla piskiej młodzieży, a obozy żeglarskie dla młodzieży z Zakopanego). 

1972

♦ Zakupiono największą z dotychczas posiadanych łodzi – Nefryt, za niebagatelną jak na tamte czasy kwotę 500 tys. zł. W tymże roku zakupiono też dwie łodzie motorowe.

 

♦ 27 grudnia grupa 19 uczniów LO w Piszu zaangażowanych w zajęcia w szkolnej Bazie Sportów Wodnych pod kierunkiem Zygmunta Sołowińskiego po raz drugi wyjechała na zimowy obóz sportowy do Zakopanego w ramach współpracy z tutejszym Technikum Sztuk Plastycznych. Obóz zakończył się 7 stycznia1973 r.

1973

♦ W czerwcu na emeryturę odszedł Feliks Michałowski, długoletni i zasłużony nauczyciel wychowania fizycznego i przysposobienia wojskowego, założyciel i opiekun Bazy Sportów Wodnych w Piszu.

 

♦ Do osamotnionego w swoich działaniach Zygmunta Sołowińskiego dołączył Tadeusz Siwik – instruktor żeglarstwa. Od tego momentu uczestnicy Ośrodka zaczynają brać udział w pierwszych regatach.

♦ Od 25 czerwca do 12 lipca odbył się obóz żeglarski nad jeziorem Seksty. Kadrę obozu stanowili: Zygmunt Sołowiński - kierownik, Hanna Błaszak, Grażyna Ryk, Stanisław Witkowski, Władysław Niesiobędzki, Tadeusz Siwik, Bogdan Leszczyński, Ewa Witkowska – lekarz, Maria Pieńkowska – intendentka oraz personel kuchenny: Janina Kozikowska, Bronisława Niecikowska i Danuta Zajk. Do Rady Obozu weszli następujący uczestnicy: Roman Malecki, Grażyna Olszewik, Mirosław Malinowski, Aleksandra Radzka, Mirosław Czyż, Waldemar Nowicki i Bogdan Mieczkowski. Obozową kronikę prowadziły: Grażyna Olszewik i Ewa Sender.

                                                                       1974

♦ 30 stycznia Rada Pedagogiczna LO w Piszu, na podstawie odgórnych wytycznych i po rozważeniu możliwości szkoły przyjęła do realizacji plan szkolnych obchodów XXX-lecia Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. W ramach BSW jej kierownik – Zygmunt Sołowiński – podjął się zorganizowania w lipcu ogólnopolskich igrzysk młodzieży szkolnej w żeglarstwie.

♦ Wiosną szkolne koło ZMS pod przewodnictwem Aliny Kryszkowskiej w ramach swojej działalności statutowej w czynie społecznym wykonało prace porządkowe na terenie BSW.

♦ 11 czerwca podpisano protokół zdawczo-odbiorczy przekazania przez Wydział Gospodarki Komunalnej, Przestrzennej, Ochrony Środowiska i Komunikacji Urzędu Powiatowego w Piszu reprezentowany przez Halinę Andrzejczyk na rzecz Wydziału Oświaty i Wychowania, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Urzędu Powiatowego w Piszu reprezentowanego przez inspektora szkolnego Czesława Miszkiela, w użytkowanie bezterminowe i bezpłatne nieruchomości położonej w Piszu przy Al. Turystów o ogólnej powierzchni 1327 m².

♦ Od 24 czerwca do 13 lipca odbył się kolejny obóz żeglarski nad jeziorem Seksty – „Karwik ‘74”, w którym udział wzięło 74 uczestników. Kadra obozu: Zygmunt Sołowiński – kierownik, Maria Pieńkowska, Hanna Błaszak, Joanna Sołowińska, Tadeusz Maconko, Jerzy Różycki, Dietmar Lange, Bogdan Leszczyński, Stanisław Witkowski – lekarz, Andrzej Podsiad – intendent oraz personel kuchenny: Janina Kozikowska, Helena Kundzinowicz, Krystyna Bzura.

1975

w15 maja dr Andrzej Gerszberg, Kurator Olsztyński, podpisał Zarządzenie nr 45/75 w sprawie powołania Szkolnego Ośrodka Sportowego w Piszu, w skład którego zostały włączone: Międzyszkolny Ośrodek Sportów Wodnych, Międzyszkolny Stadion Lekkoatletyczny, międzyszkolne boiska do gier zespołowych i basen pływacki kryty o długości 25 m.

w1 września decyzją władz oświatowych zmienił się stopień organizacyjny szkoły „starego ogólniaka” w Piszu, przy którym od 1948 r. działała Baza Sportów Wodnych. Powstał Zespół Szkół Ogólnokształcących, w skład którego weszły: Liceum Ogólnokształcące, Liceum dla Pracujących, Liceum Ekonomiczne i Średnie Studium Zawodowe Zaoczne. Dyrektorem ZSO w Piszu został Marian Kanarek, a jego zastępcą Józef Skrodzki. Natomiast Baza Sportów Wodnych działająca przy LO została przekształcona w Międzyszkolny Ośrodek Sportowy. Jego pierwszym dyrektorem został Zygmunt Sołowiński.

w5 grudnia Kurator Oświaty i Wychowania w Suwałkach podpisał orzeczenie organizacyjne w sprawie utworzenia Miejskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego w Piszu. Na mocy tego dokumentu z dniem 1 stycznia 1976  r. zaczęła formalnie funkcjonować nowa jednostka  podlegająca  Miejskiemu Inspektorowi Oświaty i Wychowania. Jego obsługę finansowo-księgową prowadził Zespół Ekonomiczno-Administracyjny w Piszu.

1976

♦ Na terenie Ośrodka, na działce wcześniej odkupionej od Przedsiębiorstwa „Budopol” w Piszu, wybudowano pięć domków kampingowych, a dwa lata później – kolejne dwa. Stanowiły one bazę noclegową do czasu wybudowania nowej siedziby MOS, tj. do 2010 r.

                                                                       1977

♦ Skład Rady Pedagogicznej MSOS w Piszu w roku szkolnym 1977/1978: Zygmunt Sołowiński – dyrektor, Barbara Boratyńska – trener pływania, Tadeusz Siwik – instruktor żeglarstwa, Mariusz Majewski – trener kajakarstwa.

♦ Wyposażenie MSOS w sprzęt sportowo-wyczynowy był niezadowalający, zwłaszcza sekcji żeglarskiej, która dysponowała 16. łodziami klasy „OPP”, 15. „Cadetami”, 2. „OK Dinghami”, 2. typu „420” i 1. „Finem”. W ocenie trenerów wymieniony sprzęt nadawał się tylko do treningów, a nie podczas zawodów sportowych.

♦ Sekcja pływacka miała zajęcia na pływalni krytej OSiR w Piszu; sekcja żeglarska – na obiektach MSOS, sali gimnastycznej ZSO w Piszu, terenach leśnych i pływalni krytej.

1978

♦ MSOS w Piszu podpisał z Nadleśnictwem Pisz umowę dzierżawy terenu nad jeziorem Seksty koło wsi Zdory, wykorzystywanego przez blisko 20 lat na organizowanie letnich obozów żeglarskich.

 

♦ W Żeglarskich Mistrzostwach Województwa 1. miejsce zajęli: Zbigniew Konieczko i Mirosław Zduńczyk (w klasie „420”) oraz Robert Boroń („Finn”).

♦ Od 5 do 18 czerwca zorganizowany został obóz żeglarsko-kajakowo-pływacki, na którym kadrę stanowili: Zygmunt Sołowiński – kierownik obozu, Barbara Boratyńska – pływanie, Zdzisław Sićko – żeglarstwo. Bazą obozu były obiekty MSOS w Piszu.

♦ Od 3 do 28 lipca zorganizowany został drugi obóz, żeglarsko-kajakowy, z bazą na Szerokim Ostrowie (jezioro Śniardwy), w którym wzięło udział 70 uczestników.

♦  W okresie wakacji MSOS w Piszu był gospodarzem i organizatorem dwóch imprez szczebla wojewódzkiego:

III Suwalskiej Olimpiady Młodzieży w Żeglarstwie i Zawodów Żeglarskich o Puchar Kuratora OiW w Suwałkach w klasie „Cadet”.

♦ Z dniem 25 sierpnia z MSOS odszedł Mariusz Majewski – trener kajakarstwa. W związku z tym działalność sekcji została czasowo zawieszona.

♦ Skład Rady Pedagogicznej w roku szkolnym 1978/1979: Zygmunt Sołowiński – dyrektor, Barbara Niesiobędzka, Tadeusz Siwik, Józef Bąk. Pracownikami administracji i obsługi byli: Barbara Szwarc i Jerzy Jabłoński.

♦ 25 listopada w świetlicy SP nr 1 w Piszu odbyło się spotkanie podsumowujące sezon żeglarski 1978 r., podczas którego nagrodzeni zostali najlepsi zawodnicy. Za organizację imprezy odpowiedzialni byli: Barbara Szwarc i Tadeusz Siwik.

                                                                       1979

w W sezonie żeglarskim 1979 r. MSOS w Piszu uczestniczył w następujących imprezach: IV Suwalskiej Olimpiadzie Młodzieży w Giżycku, Mistrzostwach Okręgu w Augustowie, Zawodach Strefowych w Zegrzu (stanowiących eliminacje do Mistrzostw Polski), Zawodach o Puchar Kuratora w Klasie „Optymist” w Giżycku, Zawodach o Puchar Kuratora w Klasie „Cadet” w Augustowie, Zawodach Dyrektora ZPPiW w Rucianem Nidzie.

w W dniach 2-22 lipca odbył się obóz żeglarsko-kajakowy z bazą na Szerokim Ostrowiu (jezioro Śniardwy) i w dniach 27 lipca - 10 sierpnia – obóz żeglarski (tzw. wędrowny) na trasie Pisz - Węgorzewo - Pisz. Rekrutację uczestników prowadzili: Tadeusz Siwik – klasa „Optymist”, Józef Bąk – klasa „Cadet”, Zygmunt Sołowiński - klasa „420”, Barbara Boratyńska - grupa turystyczna. W pierwszym obozie uczestniczyły 62 osoby, z czego 42 stanowili żeglarze regatowcy. 22 osoby uzyskały stopień żeglarza jachtowego, a 4 osoby – stopień sternika jachtowego.

w Z dniem 15 sierpnia z pracy w MSOS zrezygnował Jerzy Jabłoński – szkutnik i dozorca. Do października 1979 r. chęć nocowania na terenie ośrodka i dozorowania obiektu wyrazili: Tadeusz Siwik i Ryszard Krauze.

w 13 grudnia w Komitecie Miejsko-Gminnym PZPR w Piszu odbyła się narada kadry trenerskiej MSOS.

                                                                       1980

w W lutym  ustalono, że nabór uczniów do klasy IV o rozszerzonym programie wychowania fizycznego w zakresie żeglarstwa odbędzie się przy zastosowaniu następujących kryteriów: stan zdrowia, frekwencja na zajęciach, umiejętność pływania i sprawność ogólna obejmująca ćwiczenia związane z żeglarstwem.

 

♦ W zajęciach sekcji żeglarskiej klas trzecich szkół podstawowych uczestniczyło 105 zgłoszonych uczniów. Słabą strona tych zajęć była niska frekwencja wynosząca około 50%.

1981

♦ Dotychczasowy Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Piszu przekształcony został w Międzyszkolny Wodny Ośrodek Sportowy w Piszu, który o takiej strukturze przetrwał do kwietnia 1993 r.

1982

♦  28 lipca egzamin na stopień żeglarza jachtowego zdało 20 i na stopień sternika jachtowego – 4 uczestników.

1983

♦  Kuratorium Oświaty i Wychowania w Suwałkach przekazało na potrzeby szkoleniowe Osinobus, w którym zamontowano silnik Diesla. Nowo nabyty pojazd dołączył do wysłużonego UAZ i zakupionego kilka lat wcześniej Żuka.

1985

♦  MWOS w Piszu wzbogacił się o kolejny pojazd samochodowy – nową Nysę, przekazaną nieodpłatnie przez KWK „Pokój” w Rudzie Śląskiej.

1986

W Ogólnopolskich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej aż 4 załogi MWOS w Piszu w klasie Cadet uzyskały po raz pierwszy w historii Ośrodka wyróżniające wyniki zdobywając punktowane miejsca: Adam Ulążka i Robert Jesionowski, Andrzej Borawski i Piotr Stachelek, Iwona Lichota i Blanka Śmiarowska, Jolanta Wesołowska i Barbara Glińska. Z kolei w Ogólnopolskiej Spartakiadzie młodzieży w klasie „420” załoga Marek Tessarzik i Jacek Wiśniewski zajęli 5. miejsce.

                                                                       1987

♦ Skład Rady Pedagogicznej w roku szkolnym 1987/1988: Zygmunt Sołowiński – dyrektor, Józef Bąk, Tadeusz Siwik, Jarosław Barański, Sławomir Smoktunowicz, Piotr Szałkowski.

♦ W roku szkolnym 1987/1988 realizowano 90 godzin dydaktycznych tygodniowo w ośmiu grupach szkoleniowych, z których większość przydzielona została na szkolenia w klasie „Optymist”. Związane to było z koniecznością objęcia nauką dużej liczby początkujących żeglarzy, którzy w kolejnych latach zapewniali  dopływ młodzieży do klas żeglarskich „Cadet”, „OK Dinghy” i „420”.

♦ W okresie wakacji MWOS w Piszu wspólnie z Wydziałem Oświaty i Wychowania w Piszu zorganizował jeden szkoleniowy obóz żeglarski (tzw. stały), trwający 21 dni. Uczestniczyło w nim 89 osób. Baza obozu znajdowała się koło Zdorów nad jeziorem Seksty.

♦ W Mistrzostwach Polski Juniorów w klasie „420” Marek Tessarzik i Kazimierz Niecikowski zajęli 1. miejsce i załoga ta zakwalifikowała się do Kadry Polski Juniorów.

1988

♦ W Mistrzostwach Polski Juniorów w klasie „420” Sławomir Banach i Kazimierz Niecikowski zajęli 1. miejsce. Z kolei w Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży Adam Ulążka i Robert Jesionowski zdobyli trzecie miejsce. W sezonie żeglarskim 1987 r. MWOS w Piszu zajął drugie miejsce w relacji zespołowej, a Adam Ulążka i Robert Jesionowski sklasyfikowani zostali na 2. miejscu. Załoga ta oraz Sławomir Banach i Kazimierz Niecikowski powołani zostali do kadry Polski.

1989

♦ W Mistrzostwach Polski Juniorów w klasie „420” aż trzy załogi zajęły czołowe miejsca: Adam Ulążka i Robert Jesionowski – 1. miejsce, Sławomir Banach i Kazimierz Niecikowski – 3. miejsce oraz Iwona Lichota i Blanka Śmiarowska – 4. miejsce. 

1990

♦ Podczas Żeglarskich Mistrzostw Europy w Chojnicach Adam Ulążka i Robert Jesionkowski w klasie „420” zajęli 8. miejsce i byli najlepszą polską załogą podczas tych zawodów. 

♦  W Mistrzostwach Polski Juniorów w klasie „420” Adam Ulążka i Robert Jesionkowski zajęli 1. miejsce a załoga Iwona Lichota i Blanka Śmiarowska - 3. miejsce.

♦  Zasypano bagno przylegające do Ośrodka i uregulowano status prawny terenów dokupionych wcześniej nad Pisą.

1991

♦ Tytuł Mistrza Okręgu w klasie „420” zdobyła załoga: Michał Bachmura i Maciej Chaberek, a w klasie Cadet (dziewczęta): Katarzyna Sikorska i Beata Rafalska.

1992

♦  MOS w Piszu znalazł się w bardzo trudnej sytuacji, głównie z powodu fatalnego stanu technicznego budynku głównego placówki. Szans na poprawę nie było, ponieważ w tym okresie priorytetową inwestycją w Piszu była budowa Szkoły Podstawowej nr 5 (wg ówczesnej nomenklatury – obecnie Gminny Zespół Szkół przy ul. Wołodyjowskiego 2a), która pochłaniała wszystkie środki  inwestycyjne przeznaczone na szkolnictwo.

♦  Od 16 listopada obowiązki dyrektora zaczął pełnić Maciej Chlewicki. Przejmując ośrodek zastał następujących pracowników: administracyjno-biurowego (1 etat), kierowcę (1 etat), szkutnika – stolarza (1 etat), konserwatora (1/2   etatu). W momencie przejmowania ośrodka brakowało kadry szkoleniowo-instruktorskiej. W tym czasie na zajęcia przychodziło kilka osób z grupy regatowej. Na przełomie lat 1992/1993 zatrudnieni zostali: Józef Bąk (1/2 etatu), Mariusz Niedźwiedzki (1/2  etatu) i Tadeusz Swerpel (1/2 etatu).

                                                                       1993

♦  W lutym i marcu przeprowadzono nabór i rozpoczęto systematyczną pracę szkoleniowo-wychowawczą.

 

w Od lutego do końca sezonu żeglarskiego przygotowano do użytku 11 łodzi typu OPP, 6 łodzi typu Cadet, 2 łodzie typu 420, łodzie turystyczne i domki kampingowe do wynajęcia. Przeprowadzono też drobne prace remontowe, m.in. wymianę dachu na hangarze i żaglowni OPP  oraz remont schodów w budynku głównym.

 

w 20 kwietnia Jarosław Zieliński - Kurator Oświaty w Suwałkach wydał decyzję o zmianie nazwy placówki z Międzyszkolnego Wodnego Ośrodka Sportowego w Piszu na Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Piszu. Zmiana weszła w życie z dniem 30 maja 1993 r.

w Wiosną 1993 r. na zajęcia uczęszczało 107 osób, w tym 72 – klasa Optymist, 16 – klasa Cadet i 420, 17 – grupa turystyczna. W tym okresie kartę pływacką zdobyło 51 osób.

 

w Skład Rady Pedagogicznej w roku szkolnym 1992/1993: Maciej Chlewicki – dyrektor MWOS, Tadeusz Swerpel, Józef Bąk, Mariusz Niedźwiedzki.

 

w Osiągnięcia grupy regatowej w sezonie 1993 r.: Maciej Żarnowski i Piotr Ptak zajęli 9. miejsce w Pucharze Polski w klasie Cadet, Tomasz Korneluk i Paweł Piątek – 3. miejsce w rankingu krajowym klasy 420, Maciej Żarnowski i Piotr Ptak – 8. miejsce w Mistrzostwach Polski w klasie Cadet, Tomasz Korneluk i Paweł Piątek – 8. miejsce w  Mistrzostwach Polski w klasie 420. Ponadto Tomasz Korneluk i Paweł Piątek zajęli 21. miejsce na Mistrzostwach Świata w Gargnano (Włochy), podczas których wraz załogą żeńską SMS Baza Mrągowo reprezentowali Polskę.

 

                                                                                              1994

 

w 14 maja nastąpiła oficjalna inauguracja sezonu żeglarskiego 1994 r. w MOS w Piszu, do którego przygotowano: 11 łodzi typu Cadet, 26 łodzi typu OPP  (w tym 15 ze starych kadłubów), 3 łodzie typu 420 oraz łodzie szkoleniowe DZ i Omegi.

 

 

w Od 27 czerwca do 15 lipca odbył się szkoleniowy obóz żeglarski nad jeziorem Seksty i był podzielony na dwie części: zgrupowanie regatowe i kurs na stopień żeglarza regatowego (17 osób). 47 osób zakwaterowane było we własnym zakresie, natomiast wyżywienie i opieka lekarska zgodnie z podpisaną umową zapewnione były w obozie żeglarskim Politechniki Częstochowskiej. Kadrę instruktorsko-szkoleniową stanowili: Józef Bąk, Maciej Chlewicki, Kazimierz Niecikowski, Tadeusz Swerpel, Mariusz Niedźwiedzki, Grzegorz Bazydło, Zbigniew Filipkowski, Ireneusz Sobański, Krzysztof Rogiński. Kierowca obozu był Józef Bogdan.

 

w 22 czerwca na posiedzeniu Rady Pedagogicznej MOS pozytywnie zaopiniowano wniosek dyrektora placówki o nadanie statusu członka wspierającego w pracach szkoleniowych i organizacyjnych Ośrodka następującym osobom: Stanisławowi Michałowskiemu, Zbigniewowi Boberowi, Zbigniewowi Madejowi, Krzysztofowi Rogińskiemu, Kazimierzowi Niecikowskiemu, Grzegorzowi Bazydło.

 

w 9 lipca MOS w Piszu był współorganizatorem „Regat z Radiem Białystok”.

 

♦ Z dniem 1 września umowy o pracę nie przedłużył Zbigniew Filipkowski – instruktor, w związku z tym Rada Pedagogiczna w roku szkolnym 1994/1995 liczyła 4 osoby. Do czasu zatrudnienia nowego instruktora obowiązki opiekuna grupy turystycznej II przejął dyrektor Maciej Chlewicki.

 

w Od roku szkolnego 1994/1995 rozpoczął działalność Samorząd Uczestników MOS, współpracujący ściśle z kadrą instruktorsko-szkoleniową. W ośrodku nie działała natomiast  dalej Rada Rodziców.

 

w MOS w Piszu nawiązał współpracę z Politechniką Częstochowską, Komendą Hufca ZHP Stalowa Wola, międzyszkolnymi ośrodkami województwa suwalskiego i olsztyńskiego oraz ponowił współpracę z Komendą Hufca ZHP Pisz i klubami sportowymi w Piszu.

 

                                                                                              1995

 

w W dniach 13-16 marca przeprowadzona została przez wizytatora KO w Suwałkach Wiesława Stojanowskiego wizytacja, celem której była ocena pracy Ośrodka, przestawienie zaleceń  do realizacji oraz ocena  pracy dyrektora Macieja Chlewickiego. Wykazała ona, że placówka od 1992 r. prawidłowo realizuje swoje zadania statutowe w środowisku Pisza. Praca  nauczycieli i uczestników MOS została oceniona bardzo dobrze. Zawieszone natomiast zostało użytkowanie budynku głównego do czasu kapitalnego remontu. Zwrócono też uwagę na konieczność radykalnej poprawy warunków sanitarno-higienicznych a zwłaszcza problemem był brak sanitariatów.

 

w Wiosną na poważnie rozważono wznowienie budowy nowego obiektu MOS w pobliżu plaży miejskiej, która w 1991 r.  w fazie wstępnej została zaniechana. Za czasów dyrektora Zygmunta Sołowińskiego wzniesione zostały tylko fundamenty. Szansę wznowienia budowy upatrywano w związku z planowanym przejęciem szkół i placówek oświatowych przez samorządy terytorialne, które mogłyby stworzyć lepsze szanse ich funkcjonowania, zwłaszcza w zakresie remontów i inwestycji.

 

w Od 5 do 14 sierpnia dyrektor Maciej Chlewicki zorganizował rejs łodzi turystycznych na trasie Pisz – Mikołajki – Giżycko – Pisz.

 

w Od 1 września ponownie zatrudniony został Zbigniew Filipkowski na stanowisko nauczyciela – instruktora z turystyczną grupą żeglarską (początkującą) w wymiarze 1/3 etatu (6 godzin tygodniowo). Pracownikami obsługi byli: Józef Bogdan, (kierowca), Zdzisław Nikiel (konserwator), Krzysztof Szymanowski (stolarz) i Eugeniusz Kryszajtys.

 

w Od 15 do 17 września w ramach akcji „Sprzątanie Świata – Polska ’95” grupy szkoleniowe odbyły rejs żeglarski sprzątając brzegi jeziora. Z kolei grupy regatowe sprzątały brzeg Pisy od mostu kolejowego do plaży miejskiej.

 

w Z okazji Dnia Edukacji Narodowej  Nagrodą Dyrektora MOS wyróżnieni zostali: Tadeusz Swerpel i Mariusz Niedźwiedzki.

 

w W Klubowym Pucharze Polski w klasie Cadet na 34 sklasyfikowane kluby w punktacji zespołowej MOS w Piszu zajął 25. miejsce. W 1995 r. po raz ostatni odbyły się starty klasy „420” w regatach kwalifikowanych z uwagi na wyeksploatowany sprzęt i brak środków finansowych na zakup nowych kadłubów. Pomimo przestarzałego sprzętu załoga Tomasz Korneluk i Paweł Piątek w Mistrzostwach Polski zajęła 8. miejsce, a załoga dziewcząt Beata Rafałowska i Izabela Wdowiarska w tychże Mistrzostwach zdobyła brązowy medal.

 

                                                                                              1996

 

w Od 5 do 10 lutego w XVIII Ogólnopolski Rajdzie Narciarskim „Wędrówki Północy” zorganizowanym przez PTTK w Suwałkach uczestniczyła grupa żeglarzy MOS pod opieką Zbigniewa Filipkowskiego.

 

w W marcu na stałą rentę zdrowotną odeszła Barbara Szwarc – zatrudniona na stanowisku referenta ds. technicznych. W Ośrodku pracowała od maja 1977 r.

 

♦ 13 kwietnia zakończył się okres przygotowawczy zgodnie z przyjętym do realizacji rocznym planem pracy szkoleniowej. Zajęcia odbywały się w 10 grupach szkoleniowych. Dzięki nowej współpracy z MGOSiR w Piszu wszystkie grupy odbywały systematycznie zajęcia na pływalni.

 

♦ Rada Pedagogiczna MOS w Piszu  wybrała Tadeusza Swerpela na przewodniczącego Komisji Socjalnej.

 

♦ Latem  niezależnie od trwającego sezonu żeglarskiego na terenie ośrodka prowadzone były prace remontowe budynku głównego, warsztatu szkutniczego i pomostu.

 

♦ W celu zdobycia niezbędnych środków na imprezy sezonu żeglarskiego 1996 r. Rada Pedagogiczna MOS postanowiła odpłatnie wynajmować port, domki kampingowe oraz 4 jachty.

 

♦ Od 1 do 18 lipca odbył się szkoleniowy obóz żeglarski nad jeziorem Seksty i podobnie jak w roku ubiegłym składał się z dwóch zgrupowań: regatowego i kursów żeglarskich. Zgrupowanie regatowe obejmowało 1 grupę klasy OPP, 1 grupę klasy Cadet i 2 grupy klasy OPP (początkujące). Łącznie zakwalifikowało się 33 uczestników, w tym 4 osoby z KS Nida z Rucianego Nidy. Dodatkowo w zgrupowaniu wzięła udział grupa szkoleniowa z MOS w Ełku (11 osób i 1 instruktor). W kursie na stopień żeglarza jachtowego uczestniczyło 26 osób, w tym uczestnicy z SKŻ Zodiak w Rudzie Śląskiej. Z kolei w kursie na stopień sternika wzięło udział 7 osób.

 

♦ Skład Rady Pedagogicznej w roku szkolnym 1996/1997: Maciej Chlewicki - dyrektor, Józef Bąk, Marcin Niedźwiedzki, Zbigniew Filipkowski, Tadeusz Swerpel. Do realizacji zatwierdzonych zostało 10 grup szkoleniowych: 6 grup w klasie OPP, 2 grupy w klasie Cadet, 2 grupy żeglarstwa turystycznego.

 

♦ Rada Pedagogiczna podobnie jak w roku ubiegłym , zatwierdziła roczny plan pracy z następującym podziałem na okresy: przejściowy od 2 września do 27 października, przygotowawczy od 28 października do 5 kwietnia i główny od 7 kwietnia do 31 sierpnia.

 

♦ 18 września Rada Pedagogiczna MOS w Piszu wyraziła zgodę na przyjęcie w poczet uczestników okresowych placówki następujące osoby: Norberta Kalinowskiego, Pawła Rękawka, Joannę Dudę, Adriannę Andrzejczyk, Monikę Zadrogę i Roberta Ignatiuka. Wymienione osoby posiadające stopień sternika jachtowego w latach 1993-1996 były stałymi uczestnikami MOS w Piszu w grupach szkoleniowych żeglarza turystycznego. Z uwagi na kontynuację nauki na studiach wyższych zadeklarowali się oni okresowo uczestniczyć w przedsięwzięciach ośrodka i wspomagać kadrę szkoleniową grup turystycznych.

 

♦  5 października miała miejsce impreza zakończenia sezonu o Mistrzostwo MOS w Piszu w klasie OPP i C. Na regaty zaproszeni zostali rodzice uczestników. W programie przewidziano ognisko dla rodziców uczestników. Osobą odpowiedzialną za organizację imprezy był Mariusz Niedźwiedzki – opiekun Samorządu Uczestników.

 

♦ Z okazji Dnia Edukacji Narodowej Nagrodą Dyrektora wyróżnieni zostali następujący nauczyciele – instruktorzy: Tadeusz Swerpel, Józef Bąk, Mariusz Niedźwiedzki.

 

♦ W podsumowaniu rocznym za 1996 r. SOZŻ w klasie OPP w rankingu okręgowym uczestnicy MOS w Piszu osiągnęli następujące wyniki: 1. miejsce – Tadeusz Sawicki, 6. miejsce – Kamil Bączek, 12. miejsce – Kamil Konopka, 13. miejsce – Tadeusz Filipkowski, 17. miejsce – Sylwester Bączek, 32. miejsce – Lena Piotrowicz. Z kolei w rankingu okręgowym w klasie Cadet wyniki przedstawiały się następująco: 2. miejsce – Piotr Ptak, Marek Kaczorek, 6. miejsce – Piotr Sakowski i Kamil Sawicki, 14. miejsce - Sławomir Olszak i Wojciech Nicewicz, 15. miejsce – Jacek Szczech i Łukasz Kuliś.

 

♦ W rankingu Pucharu Polski za 1996 r. MOS w Piszu zajął drużynowo 21. miejsce w klasie Cadet, zaś najlepszą załogą piską okazali się Piotr Ptak i Marek Kumorek (31. miejsce w kraju).

 

                                                                                               1997

 

21 stycznia MOS w Piszu przy współudziale MGOSiR i WOPR zorganizował Otwarte Mistrzostwa Pływackie dla szkół podstawowych.

 

♦ Zajęcia szkoleniowe odbywały się w następujących grupach: OPP I (regatowa), OPP II (średniozaawansowana), OPP VI (początkowa), regatowa I, regatowa II, turystyczna I, turystyczna II. Uczestnikami najlepiej uczęszczającymi na zajęcia z poszczególnych grup byli: Sylwester Bączek, Marcin Jankowski, Piotr Ptak, Radosław Reska, Maciej Oszutowski, Piotr Ignatiuk.

 

♦ Od 26 czerwca do 13 lipca odbył się szkoleniowy obóz żeglarski w stałym miejscu, tj. na terenie dzierżawionym od Nadleśnictwa Pisz nad jeziorem Seksty, w pobliżu wsi Zdory. Tradycyjnie składał się ze zgrupowania regatowego (14 dni) i kursu żeglarskiego (18 dni). Obóz posiadał własny węzeł żywieniowy i medyczny, w którym pracowało 7 osób. Kadra obozu: Maciej Chlewicki – kierownik, Józef Bąk – wychowawca i instruktor żeglarstwa, Tadeusz Swerpel – wychowawca i instruktor żeglarstwa, Mariusz Niedźwiedzki – wychowawca i instruktor żeglarstwa. Funkcję  ratownika pełnił Janusz Żukowski. Uczestnikami kursów obok MOS w Piszu były kluby współpracujące z ta placówką, czyli: ZKŻ Zodiak w Rudzie Ślaskiej, KŻ Omega przy ZSZ w Rucianem Nidzie, 14 Szczep DW KW ZHP w Stalowej Woli. Kilka osób uczestniczących w kursach pochodziło z wolnego naboru spośród piskiej młodzieży szkolnej. Łącznie w obozie żeglarskim uczestniczyło 48 osób.

 

♦ Od 1 do 20 sierpnia odbył się turystyczny rejs żeglarski szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich dla dwóch grup, (29 osób) pod kierownictwem Macieja Chlewickiego i Zbigniewa Filipkowskiego.

 

♦ 22 lipca podczas posiedzenia Rady pedagogicznej MOS w Piszu dokonano podsumowania obozu szkoleniowego. Zrealizowano wszystkie zadania i cele szkoleniowe oraz większość celów wychowawczych. Pozytywnie oceniono współpracę z klubami partnerskimi. Kadra szkoleniowa MOS postanowiła, że obozy szkoleniowe wg dotychczasowej formuły powinny odbywać się w następnych latach.

 

♦ W Mistrzostwach Polski w klasie Cadet w Pucku załoga Piotr Ptak i Tobiasz Marcińczyk zajęła 14. miejsce.

 

♦ 27 sierpnia uroczyście pożegnano Zbigniewa Filipkowskiego, który w ostatnich latach prowadził turystyczną grupę szkoleniową w wymiarze 1/3 etatu.  Na jego miejsce zatrudniony został Grzegorz Bazydło, który od 4 lat współpracował już z MOS w Piszu, trzykrotnie zatrudniony był jako instruktor żeglarstwa podczas obozu szkoleniowego, brał też udział jako sternik – wychowawca w rejsach żeglarskich  organizowanych przez MOS w Piszu.

 

♦ W administracji  i obsłudze Ośrodka  pracowali: Halina Nyczka, Zdzisław Nikiel (konserwator), Józef Bogdan (kierowca), Krzysztof Szymanowski (stolarz) i Eugeniusz Kryszajtys.

 

♦ Od 27 do 31 sierpnia załoga Piotr Ptak i Tobiasz Marcińczyk uczestniczyli w Międzyszkolnych Mistrzostwach w klasie C, które odbyły się w Gdyni (11 – 12 miejsce).

 

♦ Od 19 do 21 września, wzorem  ubiegłych lat MOS w Piszu wziął udział w akcji „Sprzątanie Świata”. Dwie turystyczne grupy szkoleniowe w ramach rejsu szkoleniowego sprzątały obozowisko Zdory i kotwicowiska nad jeziorem Seksty. Pozostałe grupy zajęły się sprzątaniem brzegów Pisy.

 

♦ Podczas Suwalskiej Olimpiady Młodzieży Kamil Bączek zajął w klasie OPP 2. miejsce.

 

♦  Z okazji Dnia Edukacji Narodowej  Nagrodę Dyrektora otrzymali: Józef Bąk, Tadeusz Swerpel, Mariusz Niedźwiedzki.

 

♦ 18 października odbyło się uroczyste podsumowanie sezonu żeglarskiego 1997 r., program którego obejmował wręczenie nagród dla najlepszych zawodników sekcji regatowej, rejs statkiem po jeziorze Roś i ognisko integracyjne. W klasie Cadet nagrodzone zostały następujące załogi: Piotr Ptak i Tobiasz Marcińczyk oraz Sławomir Olszak i Łukasz Kuliś. Z kolei w klasie Optymist wyróżniono Kamila Bączka, Kamila Konopkę, Tobiasza Filipkowskiego i Lenę Piotrowicz.

 

♦ 12 grudnia wybrany został nowy Samorząd Uczestników MOS w Piszu, którego opiekunem został Grzegorz Bazydło.

1998

♦ Z dniem 1 stycznia obowiązki głównej księgowej przejęła Danuta Nyczka, która na tym stanowisku pozostała do 31 grudnia 2000 r.

w2 stycznia Mieczysław Jurewicz – Kurator Oświaty w Suwałkach podpisał decyzję o przekształceniu dotychczasowej placówki w Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Piszu.

♦28 stycznia odbyły się na pływalni otwarte Mistrzostwa Pływackie MOS w Piszu.

♦ 30 marca Kuratorium Oświaty w Suwałkach zatwierdziło plany finansowe placówki na 1998 r., w których wydatki pozapłacowe zostały określone na wyjątkowo niskim poziomie (2118 zł), co nie wystarczyło nawet na opłacenie energii elektrycznej. Ratunkiem w tej sytuacji było pozyskiwanie funduszy w ramach środków specjalnych, m.in. dotacji z Urzędu Miasta i Gminy Pisz, z działalności własnej w wysokości 10 tys. zł, wpływy od uczestników rejsów – 7, 6 tys. zł oraz dotacje MEN – 10 tys. zł.

♦ III klasę sportową uzyskali następujący uczestnicy MOS w Piszu: Piotr Ptak, Tobiasz Marcińczyk, Kamil Konopka.

♦ Od 29  czerwca do 16 lipca odbył się nad jeziorem Seksty coroczny szkoleniowy obóz żeglarski, zorganizowany wspólnie z KH ZHP Pisz. MOS Pisz urządził własne obozowisko, port i kąpielisko oraz własny węzeł medyczny (lekarz). Węzeł żywieniowy został zorganizowany wspólnie z KH ZHP Pisz. Ponadto MOS udostępnił na potrzeby obozu samochód Nysa „ToWos” z kierowcą. Wzorem lat ubiegłych obóz żeglarski obejmował zgrupowanie regatowe (klasa Cadet, klasa OPP i grupa początkująca OPP) z 27 uczestnikami oraz kursy żeglarskie na stopień żeglarza jachtowego (24 osoby) i na stopień sternika jachtowego (11 osób), na których zatrudnionych było 7 instruktorów, lekarz, ratownik oraz kierowca.

♦ Dotację z Ministerstwa Edukacji Narodowej przeznaczono na zakup omasztowania i kompletu żagli do łodzi Cadet oraz kamizelek ratunkowych.

♦ 23 czerwca MOS w Piszu w ramach „Dni Pisza” zorganizował regaty żeglarskie w klasie Omega, Cadet i Optymist.

w Skład Rady Pedagogicznej w roku szkolnym 1998/1999: Maciej Chlewicki – dyrektor placówki, Mariusz Niedźwiedzki, Grzegorz Bazydło, Tomasz Swerpel i Józef Bąk.

wW Mistrzostwach Okręgu Suwalskiego Paweł Chrypanowski i Piotr Czekaj zajęli w klasie Cadet 3. miejsce.

wW bieżącym sezonie zawodnicy MOS w Piszu uczestniczyli w 20 regatach klasy Optymist i Cadet. Ponadto uczestnicy grup szkoleniowych nieregatowych wzięli udział w rejsie żeglarskim Szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich,  rejsach po jeziorze Śniardwy, w Zlocie HDW Węgorzewo oraz w akcji „Sprzątanie Świata”.

 

wNajwyższe wyniki w imprezach centralnych klasy Cadet osiągnęły następujące załogi: Sławomir Olszak - …Kowalski – 19. miejsce, co pozwoliło na uplasowanie się na 3. miejscu w Rankingu SOZŻ oraz Kamil Bączek i Sylwester Bączek - 5. miejsce w tym rankingu.

 

wW klasie Optymist w rankingu generalnym SOZŻ drużyny MOS Pisz uplasowały się na 4. miejscu. W tej klasie najlepsi byli Kamil Konopka i Tomasz Filipkowski.

 

wTadeusz Swerpel otrzymał, po odbytym kursie i egzaminie, uprawnienia sędziego regatowego klasy II.

1999

wW związku z reformą administracyjną kraju z dniem 1 stycznia Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Piszu stał się powiatową jednostką organizacyjną. Odtąd organem prowadzącym placówki jest Rada Powiatu w Piszu.

 

wNa  tygodniowej praktyce studenckiej w Ośrodku przebywał student AWF w Gdańsku Szymon Śliwski.

 

wRada Pedagogiczna podjęła sprawę powołania Uczniowskiego Klubu Sportowego, który w przyszłości miałby działać przy MOS Pisz.

 

wW lipcu odbył się obóz żeglarski  regatowy i szkoleniowy w Zdorach nad jeziorem Seksty organizowany wspólnie z KH ZHP w Piszu.

 

wW czerwcowych Regatach Centralnych o Puchar Pucka Kamil Bączek zajął 9. miejsce, a Sławomir Olszak - 18 miejsce.

 

wW Regatach o Puchar Prezydenta Miasta Ełk z piskich zawodników najwyżej uplasował się Albin Kordal, który zajął 7. Miejsce w klasie OPP.

 

♦ Skład Rady Pedagogicznej w roku szkolnym 1999/2000: Maciej Chlewicki - dyrektor, Józef Bąk, Mariusz Niedźwiedzki, Grzegorz Bazydło, Tadeusz Swerpel.

 

wRada Pedagogiczna wyraziła pozytywną opinię o pracy Macieja Chlewickiego - dyrektora MOS w Piszu w kadencji od 1 września1994 r. do 1 września1999 r. Praca Dyrektora MOS w Piszu była również oceniana podczas wizytacji Starostwa Powiatowego i Kuratorium Oświaty w Olsztynie. Decyzją Zarządu Powiatu Pisz przedłużono na 2 lata M. Chlewickiemu pełnienie funkcji dyrektora placówki.

 

wPowołano do życia Uczniowski Klub Żeglarski działający przy MOS Pisz.

 

wNa przełomie lipca i sierpnia  załogi MOS Pisz uczestniczyły w regatach o Puchar Mazur w Giżycku. Najwyższe miejsca w klasie OPP zajęli: Albin Kordal – 3. miejsce, Kamil Piotrowicz – 7. miejsce, Grzegorz Filipkowski – 10. miejsce. W klasie Cadet najwyższe miejsca zajęły załogi: Sławomir Olszak i Krystian Bajno – 1. miejsce oraz Kamil Bączek i Sylwester Bączek – 2. miejsce.

 

wW Mistrzostwach Okręgu Suwalskiego Kamil Bączek i Sylwester Bączek zajęli 1. miejsce w klasie Cadet. Z kolei na Mistrzostwach Makroregionu Środkowo-Wschodniego w.w. załoga zajęła 2. miejsce, a Łukasz Ziółek – 2. miejsce w klasie OPP.

 

w Dwie załogi klasy Cadet uczestniczyły w zgrupowaniu Kadry Okręgu Suwalskiego oraz Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży w Pucku zajmując następujące miejsca: Sławomir Olszak i Krystian Bajno – 7. miejsce oraz Kamil Bączek i Sylwester Bączek – 11. miejsce.

 

wW sezonie 1999 r. zawodnicy MOS Pisz brali udział w 12 startach rangi krajowej i międzynarodowej, 6 startach rangi okręgowej i makroregionalnej, 3 startach klubowych i innych.

 

wW rankingu Pucharu Polski w klasie Cadet po sezonie 1999 r.  najwyższą notę otrzymali: Kamil Bączek i Sylwester Bączek – 3. miejsce oraz Sławomir Olszak i Krystian Bajno – 5. miejsce. Drużynowo MOS Pisz zajął w Pucharze Polski 2. miejsce.

 

wRada Pedagogiczna MOS w Piszu podjęła decyzję przystąpienia od 2000 r. do Olsztyńskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego

2000

♦ Skład Rady Pedagogicznej w roku szkolnym 2000/2001: Maciej Chlewicki - dyrektor, Józef Bąk, Mariusz Niedźwiedzki, Grzegorz Bazydło, Tadeusz Swerpel. W MOS w Piszu funkcjonowało 10 grup szkoleniowych.

 

♦ Rada Pedagogiczna wyraziła zgodę na treningi i starty załogi seniorów w składzie:  B. Pawłowska i A. Ptak.

 

♦ W bieżącym sezonie załogi MOS w Piszu brały udział w 21 imprezach sportowych rangi krajowej, międzynarodowej, okręgowej i klubowej.

 

♦ W Pucharze Pucka w klasie Cadet załoga w składzie:  Kamil Bączek i Sylwester Bączek zajęła 2. miejsce.

 

♦W Mistrzostwach Okręgu Warmińsko-Mazurskiego Kamil Bączek i Sylwester Bączek zajęli 2. miejsce w klasie Cadet. W Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Rybniku w.w. załoga zajęła 3. miejsce.

 

♦ W klasie OPP grupa B zawodnicy MOS w Piszu zajęli wysokie 6. i 32. miejsce (na 79 startujących), w klasie Cadet  załoga  MOS w Piszu zajęła 24. miejsce (na 85 załóg) ostatecznie plasując się w tej grupie na  3. miejscu w Mistrzostwach Polski i Pucharze Polski.

 

♦ Z okazji Dnia Edukacji Narodowej Nagrody Starosty Powiatu Piskiego otrzymali: dyrektor Maciej Chlewicki i instruktor Józef Bąk. Z kolei Nagrodę Dyrektora za osiągnięcia szkoleniowo-wychowawcze otrzymał Tadeusz Swerpel.

 

♦ Dyrektor MOS Pisz złożył wniosek do WMOZŻ o przeprowadzenie w Piszu regat o Mistrzostwo Okręgu Warmińsko-Mazurskiego w klasie OPP i C.                                                                                   

2001

♦ W kwietniu po uzgodnieniu z władzami Starostwa Powiatowego w Piszu na kolejne trzy lata nieodpłatnie został udostępniony w tylnej części działki ośrodka na teren pod Stanicą Mazurskiego WOPR.

♦ 25 maja zgodnie z Uchwałą Rady Powiatu Pisz Ośrodek otrzymał zgodę na zarobkowanie w ramach środków specjalnych z tytułu: postoju łodzi w porcie, zimowania łodzi i organizowania szkoleń żeglarskich.

♦  Sylwester Bączek i Przemysław Dąbkowski powołani zostali do Kadry Województwa Warmińsko – Mazurskiego w klasie Cadet.

♦ Od 7 do 14 lipca odbyło się na terenie ośrodka „Relax” w Rybitwach nad jeziorem Roś zgrupowanie kadrowe klasy OPP i Cadet.

♦  Skład Rady Pedagogicznej w roku szkolnym 2001/2002: Maciej Chlewicki - dyrektor, Józef Bąk, Mariusz Niedźwiedzki, Grzegorz Bazydło, Tadeusz Swerpel.

♦  W roku szkolnym 2001/2002 zajęcia szkolno-wychowawcze były zorganizowane w układzie 10 grup: 8 grup żeglarstwa regatowego i 2 grupy żeglarstwa szkoleniowego (turystycznego), w tym 6 grup klasy OPP i 2 grupy klasy C. Rada Pedagogiczna ustaliła następujący podział na okresy szkoleniowe: od 3 września do 4 listopada – okres przejściowy, od 5 listopada do 28 kwietnia – okres przygotowawczy, od 29 kwietnia do 31 sierpnia – okres główny.

♦ 14 października z okazji Dnia Edukacji Narodowej Nagrodę Dyrektora otrzymali: Grzegorz Bazydło i Tadeusz Swerpel.

♦ W październiku przy współpracy z Mazurskim WOPR zorganizowany został kurs na stopień sternika motorowodnego, w którym uczestniczyli ratownicy WOPR i pełnoletni uczestnicy Ośrodka.

♦ Uczestnicy grup szkoleniowych nieregatowych brali udział w następujących rejsach szkoleniowych: od 15 do 17 czerwca - rejs po jeziorze Śniardwy, od 1 do 12 sierpnia - rejs szkoleniowy szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich (Pisz – Giżycko - Pisz) oraz rejs po jeziorze Śniardwy w ramach akcji ph.  „Sprzątanie Świata”.

♦  W listopadzie UKŻ działający przy MOS w Piszu otrzymał w ramach konkursu UKFiT 10 łodzi klasy OPP. Do ich odbioru z Sulechowa oddelegowany został Tadeusz Swerpel  wraz z przedstawicielem UKŻ. Były one składane w okresie zimowym, a następnie użytkowane w wspólnie z UKŻ.

♦ 15 listopada Rada Pedagogiczna na prośbę organu prowadzącego tj. Starostwa Powiatowego w Piszu, pozytywnie zaopiniowała wniosek ws. przedłużenia powierzenia na stanowisko dyrektora MOS w Piszu Maciejowi Chlewickiemu.

w MOS w Piszu wystąpił ze struktury Suwalskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.

2002

♦ W okresie ferii zimowych odbyły się IX Otwarte Mistrzostwa Pływackie MOS w Piszu, w których uczestniczyło ponad 100 dzieci z piskich szkół podstawowych.

♦ W okresie przejściowym i przygotowawczym w poszczególnych grupach wyróżniono następujących uczestników: grupa OPP I regatowa: Łukasz Ziółek i Jakub Swerpel, grupa OPP II: Rafał Kałęka i Marcin Szmigiel, grupa OPP III: Daniel Zadroga i Rafał Skrzypkowski, grupa OPP IV: Klaudia Karwowska i Małgorzata Bigda, grupa OPP V: Karol Cisowski, Hubert Leniec i Iwona Kowalska, grupa OPP VI: Łukasz Cieśluk i Sylwia Kulikowska, grupa RI klasy C: Krystian Wiśniewski, grupa turystyczna I i II: Kamil Baczewski, Jan Przychodzeń, Tomasz Czarnecki, Hubert Chlewicki i Bartłomiej Chodnicki.

♦ Do 15 maja Rada Pedagogiczna zobowiązała dyrektora MOS w Piszu, aby wystąpił do Starostwa Powiatowego w Piszu o wyprzedaż nieużywanego sprzętu w drodze przetargu i pozyskane w ten sposób środki przeznaczyć na realizację przedsięwzięć sportowo-rekreacyjnych (np. koszykówka, siatkówka czy gry rekreacyjne typu bingo).

♦ 19 maja MOS w Piszu został nagrodzony przez władze Starostwa Powiatowego okolicznościowym pucharem za działalność sportową i promowanie sportu w powiecie piskim.

♦ W sezonie żeglarskim 2002 r. w kadrze województwa warmińsko-mazurskiego w klasie Cadet i OPP nie znalazł się żaden zawodnik MOS w Piszu.

♦ W sezonie żeglarskim MOS w Piszu był organizatorem  dwóch regat wpisanych w kalendarz imprez WMOZŻ w Olsztynie: Mistrzostw Okręgu Warmińsko-Mazurskiego w Klasie OPP i C (7-8 września) i Regat o Puchar Starosty Powiatu Piskiego (8-9 czerwca).

♦ Od 1 do 14 lipca odbyły się w Rybitwach nad jeziorem Roś zgrupowania klasy Cadet i OPP. Z kolei uczestnicy spośród dwóch grup turystycznych uczestniczyli w szkoleniowym rejsie żeglarskim (21-23 czerwca), kursie na stopień żeglarza jachtowego (8-21 lipca) i szkoleniowym rejsie żeglarskim po jeziorze Śniardwy w ramach akcji „Sprzątanie Świata” (wrzesień).

♦ W Mistrzostwach Okręgu Warmińsko-Mazurskiego Daniel Piotrowicz i Adrian Włodyka zajęli 3. miejsce w klasie Cadet.

♦ 4 lipca z powodu huraganu uszkodzone zostały dachy na hangarze, żaglowni i 4 domkach kampingowych, na naprawę których wydano ponad 30 tys. zł. Szkody wyrządzone przez żywioł w poważnym stopniu utrudniły realizację statutowych zadań Ośrodka, m.in. nie odbył się 14-dniowy szkoleniowy rejs żeglarski szlakiem Wielkich Jezior  Mazurskich.

♦ Skład Rady Pedagogicznej w roku szkolnym 2002/2003: Maciej Chlewicki – dyrektor, Mariusz Niedźwiedzki, Grzegorz Bazydło, Tadeusz Swerpel, Józef Bąk.

♦ 11 października z okazji Dnia Edukacji Narodowej Nagrodę Starosty otrzymał Tadeusz Swerpel. Z kolei dyrektor MOS za osiągnięcia w pracy szkoleniowo-wychowawczej wyróżnił następujących nauczycieli: Józefa Bąka, Grzegorza Bazydło i Mariusz Niedźwiedzkiego. Uroczystości powiatowe z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbyły się w Zespole Szkół Drzewnych i Leśnych w Rucianem Nidzie.

♦ Na potrzeby zajęć teoretycznych zaadoptowany został domek kampingowy nr 2, w którym  ocieplono podłogę i ściany oraz zainstalowano ogrzewanie elektryczne.       

                                                                              2003

♦ W lutym na korespondenta do „Biuletynu informacyjnego” i serwisu internetowego Starostwa Powiatowego w Piszu z Rady Pedagogicznej MOS wybrano Mariusza Niedźwiedzkiego.

♦ Do kadry WMOZŻ młodzików w klasie OPP z MOS w Piszu zakwalifikowało się dwóch zawodników: Tomasz Florczyk i Jakub Swerpel. W klasie Cadet kadra  na 2003 r.  została zawężona do dwóch załóg. Z MOS w Piszu nikt się nie zakwalifikował.

♦ W sezonie żeglarskim 2003 r. MOS w Piszu organizował tylko jedna imprezę wpisana w kalendarz WMOZŻ w Olsztynie, tj. Regaty o Puchar Starosty Powiatu Piskiego w klasie  OPP-UKS i Cadet (7-8 czerwca).

♦ W dniach 30 maja – 1 czerwca zawodnicy MOS w Piszu startowali w złotym Pucharze Mazur (regaty centralne) w klasie OPP i OPP UKŻ. Najlepszy wynik uzyskał Daniel Zadroga, zajmując 3 miejsce. Równolegle rozgrywana była III Warmińsko-Mazurska Olimpiada Młodzieży, w której D. Zadroga zajął 2 miejsce.

♦ Od 29 maja biuro MOS przeniesiono do budynku Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej przy ulicy Warszawskiej 5.

♦  Skład Rady Pedagogicznej w roku szkolnym 2003/2004: Maciej Chlewicki – dyrektor, Józef Bąk, Grzegorz Bazydło, Izabela Berlińska, Mariusz Niedźwiedzki.

♦ W związku z odejściem z pracy Tadeusza Swerpela na jego miejsce do Komisji Socjalnej Rada Pedagogiczna wybrała Grzegorza Bazydło.

♦  W roku szkolnym 2003/2004 zajęcia szkoleniowo-wychowawcze odbywały się w sekcjach żeglarstwa regatowego i nieregatowego (łącznie 11 grup) i w nowo zorganizowanej sekcji pływania (3 grupy szkoleniowe dla początkujących) pod kierunkiem Izabeli Berlińskiej.

♦ We wrześniu zawodnicy MOS w Piszu klasy Cadet i Optymist brali udział w następujących regatach: Mistrzostwa Okręgu Warmińsko-Mazurskiego (5 załóg), Pucharze Jesieni w Olsztynie (2 załogi), Mistrzostwach Okręgu Suwalskiego w Starym Folwarku, Pucharze Starosty Powiatu Ełckiego (6 załóg) i Mistrzostwach MOS w Piszu.

♦ Załoga w składzie: Katarzyna Górska i Karolina Olchowy w klasie Cadet zakwalifikowała się do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Pucku. Ze względu na kontuzję jednej z zawodniczek załoga nie wystartowała w Mistrzostwach Polski.

2004

♦ 5 stycznia decyzją Zarządu Powiatu Pisz Grzegorz Bazydło został wyznaczony na osobę zastępującą dyrektora na wypadek jego nieobecności.

♦ 7 kwietnia odbyło się szkoleniowe posiedzenie Rady Pedagogicznej nt. „Praca z dziećmi z rodzin dysfunkcyjnych.” Osobą prowadzącą szkolenie była Agnieszka Grądzka z Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Piszu.

♦ Do Powiatowego Kalendarza Imprez Sportowych na 2004 r. wpisane zostały regaty organizowane przez MOS w Piszu: Puchar Starosty Powiatu Piskiego (19-10 czerwca), Puchar Burmistrza Pisza (17 lipca), Mistrzostwa Okręgu Warmińsko-Mazurskiego (11-12 września) oraz Mistrzostwa MOS w Piszu i Puchar Prezesa UKŻ (2 października).

♦ Skład Rady Pedagogicznej w roku szkolnym 2004/2005: Maciej Chlewicki – dyrektor, Józef Bąk, Mariusz Niedźwiedzki, Izabela Berlińska, Grzegorz Bazydło.

♦ Z okazji Dnia Edukacji Narodowej do Nagrody Starosty Rada Pedagogiczna zgłosiła Józefa Bąka. Uroczystości Powiatowe odbyły się 15 października w Zespole Szkół Nr 1 w Białej Piskiej.

♦ 2 października odbyły się jednodniowe Żeglarskie Regaty Klubowe w następujących konkurencjach: Mistrzostwa MOS w Piszu w klasie OPP i Cadet oraz Puchar Prezesa UKŻ w klasie OPP. W regatach uczestniczyły kluby z Ełku, Giżycka, Mikołajek i Olecka.

2005

3 stycznia przeprowadzone zostało szkolenie Rady Pedagogicznej MOS w Piszu nt. „Przyczyny agresji dzieci i młodzieży. Metody obniżające napięcia emocjonalne”, przygotowane przez Halinę Niedźwiecką z Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Piszu.

♦  W marcu do kadry województwa warmińsko-mazurskiego zakwalifikowały się dwie załogi żeglarskie: Anna Górska i Alicja Remiszewska – juniorzy młodsi oraz Magdalena Lorenz i Marta Daniszewska – młodzieży.

♦ 25 czerwca zostały rozegrane Regaty o Puchar Starosty Powiatu Piskiego w klasie OPP i Cadet, na które zaproszono wszystkie kluby i ośrodki działające w województwie warmińsko-mazurskim i podlaskim. Sędzia głównym zawodów był Michał Kalinowski.

♦ Skład Rady Pedagogicznej w roku szkolnym 2005/2006: Maciej Chlewicki – dyrektor, Izabela Berlińska, Zbigniew Filipkowski, Józef Bąk, Grzegorz Bazydło.

♦ W związku z przejściem głównej księgowej Wandy Korenik do pracy w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Piszu przeprowadzony został konkurs na to stanowisko, w wyniku którego wyłoniona została Bogumiła Skoczeń z Pisza. Nowa księgowa pracę podjęła od 12 września na czas określony.

♦W XI Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Żeglarstwie (Zegrze) Anna Górska i Alicja Remiszewska zajęły 4. miejsce w klasie Cadet.

♦ Od 23 do 25 września w ramach akcji „Sprzątanie Świata” grupy szkoleniowo-turystyczne odbyły rejs na jezioro Śniardwy, połączony ze sprzątaniem brzegów jeziora Seksty i Kaczerajno. Z kolei grupy szkoleniowo-regatowe w ramach jednodniowego spływu kajakowego posprzątały brzeg Kanału Jeglińskiego.

♦ 28 września zakończono i podsumowano sezon żeglarski 2005 r. Za osiągnięcie najlepszych wyników sportowych Starosta Powiatu Piskiego ufundował puchary dla następujących zawodników MOS w Piszu: Anna Górska (klasa Cadet), Alicja Remiszewska (klasa Cadet), Łukasz Ziółek (klasa Cadet), Łukasz Krupka (klasa Cadet), Magdalena Lorenz (klasa Cadet), Marta Daniszewska (klasa Cadet), Marcin Komosiński (klasa OPP), Blanka Chlewicka (klasa OPP). Z kolei Puchar dyrektora MOS w Piszu za osiągnięte wyniki w 2005 r. otrzymał Wojciech Pisowocki.

♦ Z okazji Dnia Edukacji Narodowej za osiągnięcia w pracy szkoleniowo-wychowawczej Nagrodą Starosty  wyróżniony został Grzegorz Bazydło. Z kolei Nagrodę Dyrektora otrzymali: Izabela Berlińska i Józef Bąk.

♦ W październiku na mocy decyzji Starostwa Powiatowego w Piszu MOS w Piszu przyjął sprzęt pływający z byłego Ośrodka Wypoczynkowego Kopalni Węgla Kamiennego „Moszczenica” w Łupkach. Przejęte łodzie żaglowe były w fatalnym stanie technicznym i wymagały przeprowadzenia gruntownych remontów.

♦ Z powodu wypowiedzenia umowy o pracę przez dotychczasowego głównego księgowego ponownie został ogłoszony konkurs na to stanowisko. Do komisji konkursowej z MOS w Piszu powołany został Grzegorz Bazydło. Od 21 listopada obowiązki głównego księgowego przejęła Elżbieta Woch, która na tym stanowisku pozostała do 31 października 2009 r.

♦ W grudniu przeprowadzone zostały wybory do Zarządu Samorządu Uczestników. Przewodniczącą została A. Samsel, zastępcą - Michał Kotowski, sekretarzem – Hubert Chlewicki, skarbnikiem – Alicja Remiszewska i członkiem zarządu – Rafał Skrzypkowski. Funkcję opiekuna samorządu dalej pełnił Grzegorz Bazydło.

                                                                                              2006

W 2006 r. MOS w Piszu podjął się organizacji następujących regat: o Puchar Starosty Powiatu Piskiego w klasach OPP i C (25-24 czerwca), Mistrzostwa Okręgu Warmińsko-Mazurskiego w klasie OPP i C (9-10 czerwca) i Mistrzostwa MOS w Piszu w klasie OPP i C o Puchar Prezesa UKŻ przy MOS w Piszu w klasie OPP UKS (30 czerwca – 1 października).

Halina Niedźwiecka z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Piszu przeprowadziła szkolenia Rady pedagogicznej MOS w Piszu: 28 czerwca – nt. „Jak  zrobić żeby dzieci (młodzież) chciały się uczyć?” i 24 kwietnia – nt. „Jak zapobiegać powstawaniu  trudności wychowawczych dorastających uczniów ?”

♦ Do 20 kwietnia MOS w Piszu zorganizował następujące imprezy: Turniej Trójek Siatkowych, Otwarte Mistrzostwa Pływackie, jednodniowy rajd  narciarski pt. „Poznajemy okolicę”, II Narciarskie Zawody Biegowe, Turniej Piłki Nożnej, Turniej Tenisa Stołowego.

♦ 23 maja odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Rady Pedagogicznej MOS w Piszu z udziałem Marka Kozłowskiego – wizytatora Warmińsko-Mazurskiego Kuratorium Oświaty w Olsztynie poświęcone procedurze oceny pracy dyrektora Macieja Chlewickiego.

♦  30 lipca MOS w Piszu odebrał ze Świebodzina nową łódź regatową zakupioną ze środków budżetowo-inwestycyjnych.

♦W Mistrzostwach Okręgu Warmińsko-Mazurskiego Anna Górska i Alicja Remiszewska zajęły 1. miejsce w klasie Cadet.

♦  Skład Rady Pedagogicznej w roku szkolnym 2006/2007: Maciej Chlewicki – dyrektor, Józef Bąk, Mariusz Niedźwiedzki, Grzegorz Bazydło, Zbigniew Filipkowski, Izabela Berlińska.

♦ 7 września na rentę przeszedł Józef Bogdan – długoletni kierowca Ośrodka.

♦  Na Mistrzostwach Polski w Pucku w klasie Cadet (OOM) brązowy medal zdobyła załoga: Anna Górska i Alicja Remiszewska (trener Józef Bąk). Ostatni raz  medal na imprezie o randze Mistrzostw Polski przez zawodników MOS w Piszu został zdobyty 6 lat wcześniej.

♦  14 października na wniosek dyrektora MOS w Piszu Nagrodę Starosty otrzymał Józef Bąk. Za osiągnięcia w pracy  szkoleniowo-wychowawczej Nagrodą Dyrektora wyróżnieni zostali: Grzegorz Bazydło i Zbigniew Filipkowski.

♦ W listopadzie został ogłoszony konkurs na stanowisko głównego księgowego.

♦ 6 grudnia do składu Komisji Konkursowej mającej na celu wybór kandydata na dyrektora MOS w Piszu wybrani zostali: Józef Bąk i Grzegorz Bazydło.

♦ 15 grudnia w Zespole Szkół Zawodowych w Piszu odbyło się  zebranie Samorządu Uczestników MOS w Piszu, którego głównym celem był wybór nowego zarządu i zatwierdzenia planu pracy na 2007 r.

2007

♦ 28 lutego na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Pedagogicznej Dorota Darda – naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia, Kultury i Sportu przedstawiła sprawę nierozstrzygniętego konkursu na dyrektora MOS w Piszu z powodu braku chętnych kandydatów. W związku z powyższym Zarząd Powiatu w Piszu wyraził zamiar powierzenia stanowiska dyrektora Stanisławowi Zduniakowi. Po przedstawieniu przez zainteresowanego swoich dotychczasowych osiągnięć oraz koncepcji rozwoju i zarządzania placówką Rada Pedagogiczna MOS pozytywnie zaopiniowała kandydata. W marcu 2007 r. Stanisław Zduniak objął stanowisko dyrektora MOS w Piszu.

♦ W kwietniu dyrektor MOS w Piszu przyznał nagrody Annie Górskiej i Alicji Remiszewskiej za wybitne osiągnięcia sportowe w klasie C, m.in. za zajęcie przez wymienioną załogę 3. miejsca w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w 2006 r. i 4. miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w 2005 r.

♦  Skład Rady Pedagogicznej w roku szkolnym 2007/2008: Stanisław Zduniak – dyrektor, Mariusz Niedźwiedzki, Maciej Chlewicki, Izabela Berlińska, Grzegorz Bazydło, Zbigniew Filipkowski.

♦ We wrześniu Rada Pedagogiczna MOS w Piszu nagrodziła i wyróżniła uczestników za szczególne osiągnięcia sportowe. Za udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w klasie Cadet nagrodzono następujących zawodników: Magdalenę Lorenz, Urszulę Lorenz, Blankę Chlewicką, Magdę Grodzką, Oliwię Wojsiat, Marcina Komosińskiego, Konrada Sęka i Daniela Zadrogę. Z kolei za osiągnięcia w klasie Cadet dla zawodników kończących karierę wyróżniono: Daniela Zadrogę i Magdalenę Lorenz. Z grupy turystycznej wyróżnienia otrzymali następujący uczestnicy: Michał Kotowski, Hubert Chlewicki, Rafał Skrzypkowski, Łukasz Cieśluk, Karolina Piaścik, Jakub Laskowski i Łukasz Konopka.         

♦  Z okazji Dnia Edukacji Narodowej za szczególne osiągnięcia Nagrodą Dyrektora wyróżnieni zostali: Józef Bąk i Grzegorz Bazydło.                                              

♦ W 2007 r. MOS w Piszu zorganizował 4 zgrupowania regatowe (zgodnie z kalendarzem imprez PZŻ i WMOZŻ), 7 rejsów grup turystycznych i 3 kursy szkoleniowe. Zawodnicy MOS w Piszu uczestniczyli w 8 regatach klasy Optymist i 14 klasy Cadet. Łącznie w 22 regatach żeglarskich (centralnych, okręgowych, klubowych) uczestniczyły 84 załogi (139 zawodników). Bardzo wysoko ocenione zostały występy dziewcząt w klasie Cadet. Załoga: Magdalena Lorenz i Urszula Lorenz zajęła 7. miejsce w OOM w Szczecinie i 4. miejsce w Rankingu Polski za 2007 r. Oprócz wymienionej załogi w finałach OOM brały udział jeszcze trzy załogi: Blanka Chlewicka i Oliwia Wojsiat, Daniel Zadroga i Magda Grabowska, Marcin Komosiński i Konrad Sęk.

2008

♦ 27 stycznia podczas I Gali Sponsorów zorganizowanej w Piskim Domu Kultury, z udziałem wiceministra MEN Zbigniewa Włodkowskiego, pamiątkową statuetka otrzymał Stanisław Zduniak – dyrektor MOS w Piszu.

♦ 15 maja MOS w Piszu przy współpracy z Piskim Domem Kultury zorganizował Festiwal Szantowy

♦ W dniach 25-26 kwietnia w ramach akcji „Wiosenne Sprzątanie Warmii i Mazur” uczestnicy z grup turystycznych sprzątali brzegi Pisy (z brzegów i łodzi).

♦ 22 kwietnia na posiedzeniu Rady Pedagogicznej dyrektor Stanisław Zduniak przedstawił propozycję zmian organizacyjnych w pracy szkoleniowej MOS w Piszu od roku szkolnego 2008/2009 polegającej na utworzeniu sekcji kajakowej, kosztem zmniejszenia liczby godzin nauczycieli – instruktorów żeglarstwa. Proponowane zmiany zostały ocenione negatywnie przez część Rady Pedagogicznej.

♦  W czerwcu Jednorazowe Stypendium Starosty Piskiego za szczególne osiągnięcia sportowe otrzymały: Magdalena Lorenz i Urszula Lorenz.

♦ W dniach 14 -15 czerwca odbyły się Regaty o Puchar Starosty Powiatu Piskiego i Puchar Prezesa UKŻ.

♦ Od 27 lipca do 6 sierpnia w regatach promocyjnych, imprezie towarzyszącej Mistrzostwom Świata w Klasie Cadet zorganizowanych w Medemblik (Holandia) wystąpiły dwie piskie załogi: Blanka Chlewicka i Magda Grabowska oraz Marcin Komosiński i Konrad Sęk (trener Józef Bąk).

♦  Skład Rady Pedagogicznej w roku szkolnym 2008/2009: Stanisław Zduniak – dyrektor, Mariusz Niedźwiedzki, Józef Bąk, Zbigniew Filipkowski, Maciej Chlewicki, Izabela Bazydło, Grzegorz Bazydło.

♦  W dniach 6-7 września w Piszu odbyły się Mistrzostwa Okręgu Warmińsko-Mazurskiego w klasie Cadet, regaty w klasie OPP UKŻ jako impreza centralna zaliczana do Pucharu Polski o współczynniku 0,75.

♦ 27 września odbyły się Regaty ph. „Mistrzostwa MOS w Piszu” o Puchar Dyrektora MOS i Puchar Prezesa UKŻ. Funkcję sędziego głównego pełnił Michał Kalinowski.

♦ W dniach 19-21 września w ramach akcji „Sprzątanie Świata” odbył się rejs szkoleniowy po jeziorach: Roś, Seksty, Śniardwy i Kaczorajno dla uczestników grup turystycznych (opiekunowie: Maciej Chlewicki i Mariusz Niedźwiedzki).

♦  Z okazji Dnia Edukacji Narodowej Nagrody Dyrektora otrzymali: Maciej Chlewicki, Maciej Niedźwiedzki. Do Nagrody Starosty wskazano: Stanisława Zduniaka i Józefa Bąka.

♦ Po podsumowaniu sezonu żeglarskiego 2008 r. trzy załogi zostały sklasyfikowane w czołówce Rankingu PP klasy Cadet i otrzymały na sezon 2009 r. powołania do Kadry Polski: Blanka Chlewicka i Urszula Lorenz, Marcin Komosiński i Konrad Sęk, Mateusz Wiśniewski i Krystian Wiśniewski. W tymże rankingu 2. miejsce indywidualnie zajęła B. Chlewicka.

♦ 12 grudnia w Piskim Domu Kultury dokonano uroczystego podsumowania działalności MOS w Piszu za 2008 r., podczas którego następującym uczestnikom za wzorową postawę i osiągnięcia sportowe wręczono statuetki: w klasie Cadet: Blance Chlewickiej, Marcinowi Komosińskiemu, Mateuszowi Wiśniewskiemu, Urszuli Lorenz, Konradowi Sęk, Tobiaszowi Wiśniewskiemu, Magdzie Grabowskiej; w klasie OPP: Patrykowi Mukosiejowi, Maciejowi Lipińskiemu, Damianowi Skrodzkiemu; w sekcji szkoleniowo-turystycznej: Łukaszowi Cieślukowi, Rafałowi Skrzypkowskiemu, Łukaszowi Konopce, Annie Krupce, Annie Jabłońskiej, Piotrowi Filipkowskiemu; w sekcji pływania: Szymonowi Zajkowskiemu, Mikołajowi Piątek; w sekcji teakwondo: Robertowi Brzostek. Nagrodzono również dwóch uczestników wspierających działalność MOS w Piszu, czyli Michała Kotowskiego i Grzegorza Filipkowskiego.

♦ 18 grudnia Rada Pedagogiczna przyznała stypendium sportowe dla dwóch osób załóg klasy Cadet: Blance Chlewickiej i Urszuli Lorenz oraz Marcinowi Komosińskiemu i Konradowi Sęk. Z kolei Rafał Skrzypkowski – przewodniczący Samorządu Uczestników wystąpił z wnioskiem przyznania wyróżnienia Pawłowi Pykało.

2009

Od 8 do 13 lutego odbyło się zgrupowanie narciarskie w Zawoi koło Suchej Beskidzkiej dla 26 uczestników MOS w Piszu, za organizację którego  odpowiedzialny był Zbigniew Filipkowski. Wyjazd odbył się przy współudziale Komendy Hufca ZHP w Piszu.

♦ W ramach promocji MOS w Piszu w środowisku lokalnym zorganizowano przy współudziale z MGOSiR w Piszu coroczne Otwarte Mistrzostwa Pływackie, w których uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych. Sędzią głównym zawodów była Małgorzata Niedźwiedzka.

♦ 24 lutego Józef Bąk został wybrany na delegata na XXI Sejmik Sportowo-Wyborczy WMOZŻ w Olsztynie, który miał miejsce 7 marca.

♦ Od 10 do 12 lipca 13 uczestników MOS w Piszu wraz z 3 osobami  kadry przebywało w Daugai (Litwa) w ramach polsko-litewskiej wymiany młodzieżowej. Wyjazd był zorganizowany w ramach projektu unijnego pn. „Transgraniczny rozwój aktywnych usług turystycznych na Litwie i w Polsce” realizowanego wspólnie przez Powiat Piski i Rejon Alytus.

♦ W dniach 20-21 czerwca odbyły się regaty o Puchar Starosty i Burmistrza Pisza.

♦ Skład Rady Pedagogicznej w roku szkolnym 2009/2010: Stanisław Zduniak – dyrektor, Mariusz Niedźwiedzki, Józef Bąk, Zbigniew Filipkowski, Maciej Chlewicki, Izabela Bazydło, Grzegorz Bazydło.

♦ W dniach 5-6 września MOS w Piszu był organizatorem  dwóch imprez żeglarskich: Mistrzostw Województwa Warmińsko-Mazurskiego w klasie Cadet (odbywały się w Piszu od kilkunastu lat) oraz Regat „Puchar Jeziora Roś” w klasie Cadet. Portem regat był Ośrodek Żeglugi i Turystyki Wodnej Camp – Pisz Hotel J.Conrad.

♦ Od 18 do 20 września grupy turystyczne wraz z instruktorami wzięły udział w akcji „Sprzątanie Świata”: 16 uczestników pod opieką Macieja Chlewickiego odbyło rejs na jezioro Śniardwy i Kaczorajno i 20 uczestników wraz ze Zbigniewiem Filipkowskim – rejs po jeziorze Roś. Z kolei grupa Mariusza Niedźwiedzkiego sprzątała brzegi Pisy.

♦ 26 września odbyły się regaty tylko dla uczestników MOS w Piszu, bez zawodników z zewnątrz. W regatach wystartowało: 15 łódek klasy Optymist, 5 załóg w klasie Cadet, 8 załóg spośród grup turystycznych w klasie Omega. Rozegrano 4 wyścigi z przesiadką na wodzie.

♦ Załoga w składzie: Blanka Chlewicka i Urszula Lorenz zajęła 2. miejsca w Pucharze Trzech Ryb w Giżycku, Pucharze PZŻ w Pucku i Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Znamierowicach.

♦ 14 października za szczególne osiągnięcia w pracy szkoleniowo-wychowawczej Nagrodę Dyrektora otrzymali: Zbigniew Filipkowski i Grzegorz Bazydło.

♦ Od 1 listopada główną księgową została Justyna Dąbkowska i funkcję tę pełniła do 31 sierpnia 2011 r., czyli do momentu utworzenia Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół i Placówek w Piszu.

♦ 10 grudnia w Piskim Domu Kultury odbyło się podsumowanie sezonu 2009 r. W poszczególnych grupach za aktywny udział w życiu sportowym oraz znaczące osiągnięcia okolicznościowymi statuetkami wyróżniono: w grupie turystycznej - Karolinę Cieśluk, Pawła Pykało, Łukasza Konopkę, Mateusza Maciejczyka, Łukasza Bazydło, Tomasza Bagińskiego; w grupie sportów walki - Roberta Brzostka; w grupie pływania - Wiktorię Mieczkowską, Paulinę Rurkowską; w grupie klasy OPP - Macieja Lipińskiego, Damiana Skrodzkiego, Martę Weiss; w grupie klasy Cadet - Blankę Chlewicką, Urszulę Lorenz, Marcina Komosińskiego, Konrada Sęka, Mateusza Wiśniewskiego, Tobiasza Wiśniewskiego.

♦ W grudniu Rada Pedagogiczna MOS w Piszu zgłosiła do Jednorazowego Stypendium Starosty Piskiego następujących uczestników: Marcina Komosińskiego, Konrada Sęka i Blankę Chlewicką.

2010

♦ 28 stycznia odbyły się Otwarte Zawody Pływackie MOS w Piszu.

♦ W okresie ferii uczestnicy MOS brali udział w następujących imprezach sportowych organizowanych przez inne placówki: Turnieju w Piłkę Nożną (tzw. piątki piłkarskie), Turnieju Trójek Siatkarskich Dziewcząt i Chłopców oraz Zawodach w Narciarstwie Biegowym.

♦ 30 sierpnia na posiedzeniu Rady Pedagogicznej MOS w Piszu dyrektor Stanisław Zduniak  przedstawił plany rozbudowy ośrodka w ramach projektu unijnego „Polska – Litwa” i poinformował o czasowym przeniesieniu działalności placówki do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Piszu.

♦  Skład Rady Pedagogicznej w roku szkolnym 2010/2011: Stanisław Zduniak - dyrektor, Maciej Chlewicki, Mariusz Niedźwiedzki, Izabela Bazydło, Józef Bąk, Grzegorz Bazydło, Zbigniew Filipkowski.

♦ W Mistrzostwach Świata w Pucku załoga Marcin Komosiński i Daniel Zegarowicz zajęli 23. miejsce w klasie Cadet. Z kolei w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Sławie w klasie Cadet w.w. załoga zajęła 2. miejsce, zaś Magda Grabowska i Urszula Lorenz – 6. miejsce.

♦ W dniach 17-19 września grupy żeglarstwa turystycznego pod opieką Macieja Chlewickiego i Zbigniewa Filipkowskiego brały udział w corocznej akcji „Sprzątania Świata” podczas rejsu szkoleniowego na jeziorach Seksty i Śniardwy.

♦ 25 września odbyły się w Piszu regaty klubowe na zakończenie sezonu żeglarskiego. Uczestnicy MOS w Piszu startowali w następujących klasach: OPP UKŻ, Cadet, Omega.

♦ Z okazji Dnia Edukacji Narodowej za szczególne osiągnięcia w pracy szkoleniowo-wychowawczej Józef Bąk otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej, Grzegorz Bazydło – Nagrodę Starosty i Zbigniew Filipkowski – Nagrodę Dyrektora.

♦ W grudniu Rada Pedagogiczna MOS w Piszu pozytywnie zaopiniowała wniosek o przyznanie Jednorazowego Stypendium Starosty Piskiego załodze klasy Cadet: Marcinowi Komosińskiemu i Danielowi Zegarowiczowi.

2011

♦ 18 stycznia dyrektor Stanisław Zduniak zapoznał Radę Pedagogiczną z propozycją zmiany nazwy Ośrodka przez organ prowadzący na Powiatowy Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Piszu.

♦  27 kwietnia na posiedzeniu Rady Pedagogicznej  dokonano podsumowania pracy w okresie przejściowym i przygotowawczym w poszczególnych grupach, w tym określono wyróżniających się uczestników: sporty walki - Jakub Mielewczyk; grupy regatowe C1 i C2 – Mateusz Wiśniewski, grupy OPP 1 i OPP 2 – Marta Weiss, Maciej Lipiński, Piotr Leymańczyk, Patryk Waśkiewicz; grupy pływackie – Wiktoria Mieczkowska, Konrad Rurkowski, Dawid Badusiak, Natalia Wierzbowska, Wiktoria Ryzińska, Aleksandra Olszewska; grupy turystyczne (łącznie 6) - Blanka Chlewicka, Jakub Laskowski, Paweł Pykało, Patryk Gutowski, Paulina Pykało, Jakub Niegowski, Paweł Listowski, Kinga Kołakowska, Cezary Just, Zuzanna Filipkowska, Mateusz Maciejczyk, Maciej Jarczyński, Dominik Jarczyński, Damian Zakrzewski, Agata Skrodzka, Anna Chojnowska, Emilia Florczyk, Julia Chrobak, Mateusz Jurczykowski.

♦ 28 kwietnia na nadzwyczajnym posiedzeniu Rada Pedagogiczna wyraziła pozytywną opinię w sprawie przedłużenia powierzenia stanowiska dyrektora MOS w Piszu Stanisławowi Zduniakowi.

♦  W dniach czerwcu na terenie Ośrodka Spółdzielni Usług Socjalnych w Rybitwach nad jeziorem Roś odbyła się impreza żeglarska w ramach projektu Polska – Litwa.

♦ Skład Rady Pedagogicznej w roku szkolnym 2011/2012: Stanisław Zduniak – dyrektor, Józef Bąk, Grzegorz Bazydło, Izabela Bazydło, Mariusz Niedźwiedzki, Zbigniew Filipkowski, Maciej Chlewicki.

♦ W dniach 9-11 września odbyły się Regaty Żeglarskie klasy Cadet pn. „Puchar Jeziora Roś” zorganizowane przez MOS w Piszu jako impreza centralna.

♦ 18 września uczestniczy ośrodka brali udział w uroczystym odsłonięciu pomnika Melchiora Wańkowicza w Piszu organizując paradę łodzi i spływ kajakowy Pisą.

♦ W dniach 24-25 września piscy wodniacy uczestniczyli w organizowanych po raz pierwszy Regatach Żeglarskich Młodzieży klasy Cadet w Mikołajkach.

♦ Do końca września MOS w Piszu musiał opuścić bazę na plaży miejskiej użyczoną przez MOSiR w Piszu w związku z rozpoczęciem budowy ekomariny. Sprzęt i wyposażenie ośrodka do czasu oddania do użytku nowej siedziby MOS zostało zmagazynowane w warsztatach Zespołu Szkół Zawodowych w Piszu.

♦ W Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Zegrzu w klasie Cadet załoga Mateusz Wiśniewski i Zofia Walczak zajęła 5. miejsce, natomiast załoga Magda Grabowska i Urszula Lorenz – 10. miejsce Z kolei w Mistrzostwach Świata rozegranych w Niemczech załoga Mateusz Wiśniewski i Zofia Walczak wywalczyła 16. miejsce.

♦ 1 października odbyły się Regaty Klubowe – Mistrzostwa MOS w Piszu w klasie OPP, Cadet i Omega.

♦ Z okazji Dnia Edukacji Narodowej wyróżnieni zostali: Nagrodą Starosty – Zbigniew Filipkowski i Nagrodą Dyrektora – Mariusz Niedźwiedzki.

27 listopada zgodnie z Uchwałą Nr XII/78/2011 Rady Powiatu w Piszu zmieniono dotychczasową nazwę ośrodka na Powiatowy Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Piszu.

♦ W grudniu Rada Pedagogiczna pozytywnie zaopiniowała wniosek Mateusza Wiśniewskiego do Jednorazowego Stypendium Starosty Piskiego za szczególne osiągnięcia sportowe.

2012

♦ 31 stycznia w związku z likwidacją stanowiska pracy na zasiłek przedemerytalny odszedł Eugeniusz Kryszajtys – długoletni pracownik obsługi Ośrodka.

♦ 6 lutego w Piszu odbyła się w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Piszu  konferencja polsko-litewska podsumowująca projekt unijny pn. „Aktywna turystyka nad jeziorami pogranicza”, w ramach którego powstała nowa siedziba  Powiatowego Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego. W trakcie Konferencji Beata Sokołowska – naczelnik Wydziału Strategii, Rozwoju, Promocji,  Integracji Europejskiej i Informacji Starostwa Powiatowego w Piszu i Sonata Dumbiliauskiene – kierownik działu inwestycyjnego Urzędu Rejonu Alytus, przedstawiły założenia wspólnego projektu, jego rezultaty i etapy realizacji inwestycji w Piszu i Alytus. Druga część konferencji odbyła się już w nowej siedzibie PMOS.

♦ 6 lutego nastąpiło oficjalne otwarcie nowego obiektu PMOS w Piszu, jednej z największych inwestycji realizowanej przez władze Powiatu Piskiego. Powstała ze środków unijnych w ramach projektu Polska – Litwa. Koszt inwestycji wyniósł ponad 1,7 mln euro (około 6 mln zł). Prace budowlane wykonała firma „Ekomelbud” S.A. z Mrągowa. Nowo wybudowany obiekt posiada 33 miejsca noclegowe, warsztat szkutniczy, suszarnię sprzętu żeglarskiego, pomieszczenia biurowe, salę wykładową i zaplecze gastronomiczne. Dodatkowo obiekt został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przebudowie uległo również otoczenie ośrodka, powstała wiata parkingowa, umocniono nabrzeże z miejscami do cumowania łodzi oraz slip i żuraw obrotowy. W uroczystości oddania do użytku nowej bazy PMOS uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz powiatowych ze Starostą Andrzejem Nowickim na czele i przedstawiciele Gminy Pisz z Burmistrzem Janem Alickim, poseł Zbigniew Włodkowski, Bożena Kądziela – dyrektor Wydziału Zarządzania Funduszami Europejskimi UW w Olsztynie, Gedyminas Krasauskas - Wicemer Rejonu Alytus i Aurimas Trunce – dyrektor generalny Urzędu Rejonu Alytus. Do oficjalnego przecięcia wstęgi i otwarcia obiektu po modernizacji zaproszeni zostali: Andrzej Nowicki - Starosta Piski, Gedyminas Krasauskas - Wicemer Rejonu Alytus, Jan Alicki - Burmistrz Pisza, Marek Wysocki -Wicestarosta Piski, Andrzej Kurzątkowski - Przewodniczący Rady Powiatu Pisz, Stanisław Zduniak - Dyrektor PMOS w Piszu, Tadeusz Orzoł - przedstawiciel firmy „Ekomelbud S.A.”,  Bożena Kądziela - Dyrektor Wydziału Zarządzania Funduszami Europejskimi Warmińsko-Mazurskiego UW w Olsztynie. Nowo wzniesiony obiekt poświęcił ks. dziekan Andrzej Zienkiewicz. W części artystycznej wystąpił z krótkim programem artystycznym zespół „Stacatto i de Plejers”  z Zespołu Szkół Leśnych im. Unii Europejskiej w Rucianem-Nidzie.

♦  29 lutego uroczyście podsumowano sezon żeglarski 2011. Ponad 30 uczestników PMOS w Piszu za wzorową postawę i sukcesy sportowe otrzymało listy pochwalne: w grupie sportów walki – Piotr Sparzak i Jakub Mielewczyk, w grupie turystycznej – Paweł Pykało, Jakub Laskowski, Paulina Pykało, Kinga Kołakowska, Zuzanna Filipkowska, Paweł Listowski, Cezary Just, Patryk Gutowski, Mateusz Maciejczyk, Maciej Jarczyński, Dominik Jarczyński, Tomasz Bagiński, Łukasz Bazydło, Sebastian Kossakowski, Marcin Kachel, Emilia Florczyk, Anna Chojnowska, Bartosz Rybka i Mateusz Alicki; w grupach regatowych – Maciej Lipiński, Damian Skrodzki, Marta Weiss, Piotr Leymańczyk, Patryk Waśniewski, Paweł Grabowski, Magdalena Leymańczyk, Maciej Brakoniecki, Magda Grabowska, Urszula Lorenz, Tobiasz Wiśniewski, Damian Skrodzki, Mateusz Kisiel, Aleksandra Salkowska. Najważniejsze wyróżnienie podczas Gali PMOS odebrał Mateusz Wiśniewski. Na zakończenie swojej kariery żeglarskiej w klasie Cadet otrzymał Puchar Starosty Piskiego. W niniejszym sezonie wygrał regaty z cyklu Puchar Polski i po raz drugi reprezentował PMOS w Piszu na Mistrzostwach Świata, które odbyły się w Niemczech.

♦ 3 marca uczestnicy PMOS w Piszu z sekcji sportów walki – Piotr Sparzak i Jakub Mielewczyk wraz z trenerem Stanisławem Zduniakiem uczestniczyli w II Piskim Festiwalu Walk, którego głównym celem była pomoc Paulinie Rurkowskiej – byłej uczestniczce sekcji żeglarskiej zmagającej się z choroba.

♦16 marca PMOS w Piszu uczestniczył w I Powiatowych Targach Pracy zorganizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Piszu.

♦ 8 sierpnia Rada Pedagogiczna pozytywnie zaopiniowała projekt utworzenia Stowarzyszenia UKŻ Cadet przy Powiatowym Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym w Piszu celem rozszerzenia działalności sportowej oraz pozyskania dodatkowych środków finansowych i rzeczowych dla sekcji regatowej.

♦ 3 kwietnia na posiedzeniu Rady Pedagogicznej PMOS omówiono plany zagospodarowania pomieszczeń w nowo oddanym obiekcie, a zwłaszcza zagospodarowanie pomieszczeń dla poszczególnych sekcji ośrodka przez nauczycieli-instruktorów.

♦ 8 sierpnia Rada Pedagogiczna MOS w Piszu wyraziła zgodę na uczestniczenie w zajęciach następującym byłym uczestnikom i osobom wspierającym: Hubertowi Chlewickiemu, Michałowi Niedbalskiemu, Maciejowi Niedbalskiemu, Karolinie Cieśluk, Blance Chlewickiej, Jakubowi Laskowskiemu, Pawłowi Pykało, Łukaszowi Cieślukowi, Krzysztofowi Gałgowskiemu, Norbertowi Kalinowski, Danielowi Czartoryjskiemu, Jarosławowi Elant, Grzegorzowi Filipkowskiemu, Piotrowi Filipkowskiemu.

♦ Skład Rady Pedagogicznej w roku szkolnym 2012/2013: Stanisław Zduniak - dyrektor, Józef Bąk, Zbigniew Filipkowski, Mariusz Niedźwiedzki, Maciej Chlewicki, Izabela Bazydło, Grzegorz Bazydło, Józef Knyżewski (instruktor kajakarstwa od 1 września 2012 r.).

♦ 10 września na rentę przeszedł Zdzisław Nikiel – pracownik obsługi Ośrodka od 1993 r.

♦ W Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w klasie Cadet załoga Tobiasz Wiśniewski i Zuzanna Zachłowska zajęła 6. miejsce, a załoga Magda Grabowska i Natalia Wierzbowska – 8. miejsce

♦ 14 października z okazji Dnia Edukacji Narodowej Nagroda Starosty otrzymał Grzegorz Bazydło (opiekun grup regatowych w klasie OPP), zaś Nagrodą Dyrektora wyróżnieni zostali: Mariusz Niedźwiedzki (opiekun kajakarskich grup szkoleniowych).

♦ W dniach 14-16 września uczestnicy PMOS w Piszu pod opieką Mariusza Niedźwiedzkiego i Macieja Chlewickiego w ramach akcji „Sprzątanie Świata” oczyszczali brzegi  Pisy i Kanału Jeglińskiego.

♦ 18 października Rada Pedagogiczna zatwierdziła „Plan rozwoju PMOS w Piszu w roku szkolnym 2012/2013”, w którym uwzględniono m.in. zakup mikrobusu, rowerów trekingowych i wodnych, sprzętu narciarsko-turystycznego, kamer wizyjnych oraz kserokopiarki. Rada Pedagogiczna przyjęła również do realizacji „Wieloletni plan rozwoju PMOS w Piszu na lata 2013-2017”.

♦ W związku z pisemną rezygnacją Grzegorza Bazydło z funkcji opiekuna Samorządu Uczestników na nowego opiekuna 18 października Rada Pedagogiczna wybrała Józefa Knyżewskiego.

♦ PMOS w Piszu podpisał porozumienie o współpracy z Wydziałem Wychowania Fizycznego Państwowej Wyższej Szkoły  Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.

♦ 12 grudnia Rada Pedagogiczna pozytywnie zaopiniowała załogę w klasie Cadet – Tobiasza Wiśniewskiego i Zuzanny Zachłowskiej do Jednorazowego Stypendium Starosty Piskiego. Z kolei na wniosek Dyrektora PMOS w Piszu dyplomem uznania wyróżniono Damiana Ryło za aktywny udział w życiu sportowym.

2013

♦ Od 21 stycznia do 3 marca uczestnicy PMOS w Piszu włączyli się do programu „Narciarstwo biegowe jako aktywny styl życia dzieci i młodzieży”, który realizowany był w tzw. wiosce narciarskiej w Wiartlu (10 dni po 4 godziny zajęć).

♦ Od 21 stycznia do 3 lutego podczas ferii zimowych w poszczególnych grupach szkoleniowych zorganizowano cykl imprez o charakterze rekreacyjno-sportowym  (unihokej, tenis, halowa piłka nożna i zawody na ergometrze wioślarskim).

♦ 3 maja PMOS w Piszu z okazji Święta Konstytucji zorganizował spływ kajakowy jako imprezę otwartą dla uczestników ośrodka i ich rodziców oraz wszystkich chętnych.

♦ Skład Rady Pedagogicznej w roku szkolnym 2013/2014: Stanisław Zduniak – dyrektor, Izabela Bazydło, Józef Bąk, Maciej Chlewicki, Grzegorz Bazydło, Józef Knyżewski, Mariusz Niedźwiedzki, Jerzy Karwowski (instruktor piłki siatkowej – od 1 września 2013 r.).

♦ Z okazji Dnia Edukacji Narodowej za szczególne osiągnięcia w pracy szkoleniowo-wychowawczej Nagrodą Starosty wyróżniony został Grzegorz Bazydło i Nagrodą Dyrektora – Józef Knyżewski.

♦ 12 września na posiedzeniu Rady Pedagogicznej omówiona została inicjatywa o podpisaniu porozumienia pomiędzy PMOS w Piszu a Szkołą Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem. W planie są dalsze porozumienia z podobnymi placówkami w Wiśle, Karpaczu i Gdyni.

♦ W dniach 20-21 września przedstawiciele PMOS w Piszu brali udział w XII Otwartych Regatach Oświatowych w Giżycku (regaty turystyczne).

♦ 24 października na posiedzeniu Rady Pedagogicznej omówiono plan wydłużenia linii brzegowej na potrzeby PMOS w Piszu o 137 m w celu zwiększenia ilości miejsc w przystani.

♦ 25 listopada odbyły się zawody na ergometrze wioślarskim, za organizację których odpowiedzialni byli: Józef Knyżewski i Mariusz Niedźwiedzki.

♦ 24 października na posiedzeniu Rady Pedagogicznej instruktor Maciej Chlewicki wystąpił z wnioskiem o nadanie statusu  uczestnika wspierającego dla byłych uczestników szkoleniowej grupy turystycznej: Łukasza Konopki, Pauliny Pykało, Kingi Kołakowskiej, Zuzanny Filipkowskiej, Martyny Ryzińskiej, Tomasza Mieczkowskiego. Osoby te w maju zdawały maturę i obecnie podjęły studia.

♦ 20 listopada na posiedzeniu Rady Pedagogicznej rozważono sprawę wprowadzenia w grupach szkoleniowych koszulek z logo PMOS w Piszu i mundurków żeglarskich.

♦ 12 grudnia w Piskim Domu Kultury odbyła się  „Gala Podsumowująca Sezon Żeglarski 2013”. Głównym punktem imprezy zorganizowanej przez PMOS w Piszu było wręczenie listów pochwalnych, dyplomów uznania i nagród dla sponsorów. Wśród wyróżnionych za aktywny udział w życiu sportowym znalazło się: dwóch przedstawicieli sztuk walki, czworo kajakarzy, pięcioro pływaków, a także dwudziestu trzech żeglarzy. W poszczególnych grupach szkoleniowych były to następujące:  sztuki walki: Robert Buczel, Igor Plona, Kacper Mróz(opiekun Stanisław Zduniak); kajakarstwo: Mateusz Przywódek, Oskar Turski (opiekun Mariusz Niedźwiedzki); kajakarstwo: Wiktoria Chrzanowska, Gabriela Karwowska(opiekun Józef Knyżewski); pływanie: Adrianna Biedrzycka, Julia Małż(opiekun Mariusz Niedźwiedzki); pływanie: Aleksandra Chmielewska, Aleksandra Przestrzelska, Miłosz Zadroga (opiekun Jerzy Karwowski); żeglarstwo turystyczne: Paulina Pyskło, Kinga Kołakowska, Zuzanna Filipkowska, Cezary Just, Paweł Listowski, Patrycja Olender (opiekun Maciej Chlewicki);żeglarstwo regatowe klasa Optimist: Paweł Grabowski, Magdalena Leymańczyk, Mateusz Brakoniecki, Patrycja Raszczyk, Piotr Raszczyk, Stanisław Gałuszka, Miłosz Kuliś, Maksymilian Turski, Maciej Syrzeń, Marek Skulmowski (opiekun Grzegorz Bazydło); żeglarstwo regatowe klasa Cadet: Tobiasz Wiśniewski, Zuzanna Zachłowska, Maciej Lipiński, Piotr Leymańczyk, Jan Sobolewski, Gabriel Jermacz, Magda Grabowska(opiekun Józef Bąk). Trzy załogi: Tobiasz Wiśniewski i Zuzanna Zachłowska, Mateusz Kisiel i Wiktoria Ryzińska oraz Maciej Lipiński i Maria Łukaszewicz odebrały powołania do kadry Polskiego Stowarzyszenia Klasy Cadet na sezon 2014. Gościem honorowym Gali był Piotr Sawicki - mistrz świata oraz czterokrotny mistrz Europy w karate kyokushin. O oprawę artystyczną imprezy zadbali laureaci tegorocznej i ubiegłorocznej edycji Konkursu Piosenki Żeglarskiej ph. „Śpiewamy i Żeglujemy nad Pisą" oraz uczniowie z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Piszu.

 

 

 

 

Oprac.: Ryszard Wojciech Pawlicki